1. b = $95.94 / 6
= $15.99
t = $15.99 / 20
= $0.80
2. A: $1.28 / 8 = $0.16 per oz
B: $1.68 / 12 = $0.14 per oz
Difference: $0.02 per oz
Answer:
16 units
Step-by-step explanation:
The perimeter is the sum of the lengths
Add up the lengths as shown
3+2+1+2+3+1+1+3
16 units
Answer: A) Exponential Function
Step-by-step explanation:
Hi, an exponential function describes best the total number of rabbits in the colony over time, because the population tends to multiply by a specific rate over time.
An exponential function can be described as a growth function, for example in the form:
A = P (1 + r) t
Where:
p = original population
r = growing rate (decimal form)
t= years
A = population after t years
Answer:
J 672 cubic inches
Step-by-step explanation:
The volume of a rectangular prism is
V = l*w*h
V = 14 inches * 8 inches * 6 inches
V =672 inches^3