Answer:
None of the above options are correct
Depletion amount in 2019 = $52.480
Explanation:
The Cost of Quarry (Depletion Base ) = $164000
Estimated Salable Rock (Units Extracted) = 20000 tons
Depletion Rate = Depletion Base /Units Extracted
Depletion Rate for 2018 = 164000/ 20000 = $8.2/ton
Units Extracted in 2018 = 4000 tons
Depletion amount in 2018 = Depletion Rate for 2018 *Units Extracted in 2018
Depletion amount in 2018 = $(8.2*4000) = $32800
In 2019
Depletion Base in 2019 = The Cost of Quarry - Depletion amount in 2018 = 164000-32800 = $131200
Estimated Salable Rock in 2019 (Units Extracted) = 20000 tons
Depletion Rate for 2019 = 131200/ 20000 = $6.56/ton
Units Extracted in 2019 = 8000 tons
Depletion amount in 2019 = $(6.56*8000) = $52480
The information about the question is incomplete, hence the general answer. It is to be noted that the question is about Gantt Charts.
<h3>What is a Gantt Chart?</h3>
A Gantt Chart is a two-dimensional representation of a project showing the volume of work to be done, how the work is broken down into various parts, how long each part will take, those responsible for each part of the project, and even where each project overlaps.
Gantt chart (sample attached) is very crucial for Project Management. The goal of using a Gantt chart is to ensure that the project is completed on or before the scheduled time in order to prevent losses.
Please note that a Gantt Chart can be created and edited using MS Exel Worksheet.
Learn more about Gantt Chart at:
brainly.com/question/5515485
Explanation:
jjkkllhgtytyuioytttyhffvnktsnbbgekmckik hhffgkokofxwtwwtuooppkjklbxcnm
Answer:1. $7720
2. $7945
3. $7758
Explanation: 1. First in First out method which means the first inventory to be purchased by company will be the first to be sold.
Total cost of Sales = Total number of units Sold * Total Cost of inventory sold
= 100units*$5+ 300units*$5.30+ 200units*$5.35 + 450units*$5.60
=$7720
Total units sold=1450 we started from first inventory which was the balance of inventory of 100 units downwards up to the 1450th unit sold that was purchased on the 26th of April by the company.
2. Last in first out method is where the last bought inventory is sold first.
Total cost of sales= Total number of units sold * Total cost of units sold =200units$*5.80+ 600units*$5.60+ 200units*$5.35+300units*$5.30+150units*$5.1
=$7945
Total units sold still 1450 but we calculated the cost from the last purchased unit from 30th April to the 1450th unit sold which was on the 12th of April.
3. Average Cost = (Sum of all costs/Total number of costs)* total units sold
= (($5+$5.1+$5.3+$5.35+$5.6+$5.8)/6)* 1450
=$7769.58