1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alisha [4.7K]
3 years ago
5

Rick deposited $5,000 in an investment account that earns 6% interest

Mathematics
1 answer:
Serga [27]3 years ago
6 0

Answer:

D. 14,683.83

Step-by-step explanation:

P=5000

R=0.06

T=18

N=12

P(1+r/n)^(N)(T)

5000(1+0.06/12)^(12)(18)= 14,683.83

You might be interested in
I'm confused. Hopefully, you can help me.
valkas [14]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

a straight line is 180, 180-40=140

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Classify the following triangle. Check all that apply.
krok68 [10]

Answer:

I will list main feature for each property and you can choose. You can comment if you want to check or have questions

Step-by-step explanation:

Isosceles - two sides are equal

Equilateral - all sides are equal

Obtuse - one angle is greater than 90 degrees

Right - one angle is equal to 90 degrees

Scalene - none of the sides is equal

Acute - all angles are less than 90 degrees

Go down the list and see if it's true or false about the given triangle

5 0
3 years ago
Please help me with the answer
liraira [26]

Answer:

-18

Step-by-step explanation:

-15+6=-9

the absolute value of -9 is 9

and 9*-2=-18

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dau coroana <br> daca il faceti
Andre45 [30]

Answer:

I give the crown

if you do

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
me. Evans needs to assign 32 students into 8 equal groups. he says "I can use repeated subtraction. since I subtract 3 times, ea
natali 33 [55]
Hi there.

So, Mr. Evans wants to divide 32 students into 8 equal groups. While he wants to use repeated subtraction of 3, the correct answer is to use division of 8.

Let's put that into math.

32/8 = 4

I don't agree with Mr. Evans because 32 students divided equally into groups of 8 means 4 students per group.


Let me know if this was easy to understand :)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • You can afford to rent 5 tables round or rectangular. Each round table can seat 8 people and each rectangular table can seat 12
    7·2 answers
  • Can someone please help me please
    12·2 answers
  • What are 3 equivalent ratios to 18:4
    12·2 answers
  • Write an equation of the circle with center (-2, 7) and radius 9.
    9·1 answer
  • Ca someone solve 8 = b - 1 + 8b STEP BY STEP PLEASE.
    15·2 answers
  • A store sells 6 T-shirts for $59.34. What is the unit cost per T-shirt?
    9·2 answers
  • (4x+3)+(x+4)<br> Pre-Algebra -Simplify
    7·1 answer
  • Tim left $3000 in an account that
    9·1 answer
  • Question 21 <br> Please help me
    8·1 answer
  • PLS HELP ME!!?!?!?!? Ok so Steve had a $6.00 coupon to the school store. Steve used his coupor Each notebook cost the same amoun
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!