Answer:
24
Step-by-step explanation:
$2 divided by 4 equals 50 cents
50 cents per copy
$12 will get you 24 copies
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.
Answer:
The answer to your question is the first option
Step-by-step explanation:
Original expression
-3/8 (-4 + 1/2)
First option -3/8 (-4) + (3/8)(1/2) This option is not equivalent because
they forgot the negative sign of the
second term.
Second option (-3/8)(-4) + (-3/8)(1/2) This option is equivalent to the
original. Distributive property
Third option (-3/2)(-3 1/2) This option is equivalent to the original
Fourth option (-3/8)(-3) + (-3/8)(-1/2) This option is equivalent to the original
Answer:
The answer is D. Multiply the previous value by 3.
Step-by-step explanation:
The <span>metric unit of weight.</span>