1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vivado [14]
2 years ago
7

Triangle DEF is a right triangle. The length of the legs are 7 cm and 10 cm, how long is the hypotenuse? Round to the nearest te

nth if possible.
A.
7.1 unit
B.
9.0 units
C.
12.2 units
D.
17.0 units
Mathematics
2 answers:
timurjin [86]2 years ago
7 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

STALIN [3.7K]2 years ago
4 0

Answer:

C. 12.2

Step-by-step explanation:

7^2 + 10^ = 49 + 100

Square root of 149 = 12.2

You might be interested in
What number is represented in the expanded notation below?
MArishka [77]

Answer:

90,502,084.19

Step-by-step explanation:

Just add them together

3 0
2 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
I need explanations for Mathematical Proofs.
erma4kov [3.2K]

Answer:

Proofs employ logic expressed in mathematical symbols, along with natural language which usually admits some ambiguity. In most mathematical literature, proofs are written in terms of rigorous informal logic.

According to Bleiler-Baxter & Pair [22], for a mathematician, a proof serves to convince or justify that a certain statement is true. But it also helps to increase the understanding of the result and the related concepts. That is why a proof also has the role of explanation.

There are many different ways to go about proving something, we'll discuss 3 methods: direct proof, proof by contradiction, proof by induction. We'll talk about what each of these proofs are, when and how they're used. Before diving in, we'll need to explain some terminology.

Although I will focus on proofs in mathematical education per the topic of the question, first and foremost proofs are so hard because they involve taking a hypothesis and attempting to prove or disprove it by finding a counterexample. There are many such hypotheses that have (had) serious monetary rewards available.

In logic and mathematics, a formal proof or derivation is a finite sequence of sentences (called well-formed formulas in the case of a formal language), each of which is an axiom, an assumption, or follows from the preceding sentences in the sequence by a rule of inference.

All mathematicians in the study considered proofs valuable for students because they offer students new methods, important concepts and exercise in logical reasoning needed in problem solving. The study shows that some mathematicians consider proving and problem solving almost as the same kind of activities.

More information for you..

https://youtu.be/V5tUc-J124s

https://youtu.be/dMn5w4_ztSw

\color{yellow}{}

3 0
3 years ago
A customer buys 12.42 in merchandise and gives cashier a ten dollar bill a five dollar bill a dime a nickel and two pennies her
Arturiano [62]
She gets $2.75 back if that’s what you’re asking.
4 0
3 years ago
Abdul has 15 shirts to fold. Let n be the number of shirts he would have left to fold after folding f of them. Write an equation
andrew-mc [135]

Answer:

n + f = 15

Step-by-step explanation:

n + f = 15

n + (6) = 15

n = 15 - 6 (opposite side opposite sign)

n = 9

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the effect on the figure k > 1 show your work please thankssss
    15·2 answers
  • A train moves at constant speed and travels 6 miles in 4 minutes. What is its speed in miles per minute?
    6·1 answer
  • if I eat 230 gumballs and there was a total of 1696 and my friend takes the rest of the 1760 gumballs. how did we get 1760 if th
    13·2 answers
  • A survey of 100 students showed that 45 students take english, 25 take math,
    6·1 answer
  • What is the value of
    5·1 answer
  • Which number goes to which box??!
    7·1 answer
  • What is the size of a elephants trunk?
    6·2 answers
  • Do the ratios <br> 15<br> 20<br> and <br> 3<br> 4<br> form a proportion?
    10·1 answer
  • Plz help fast I will mark brainliest
    11·1 answer
  • You invest $1,000 into your retirement account. Your money earns 12% per year (in other words, your money grows 12% per year). W
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!