1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
USPshnik [31]
3 years ago
5

Which statement best explains why the Exodus is an important event in the Jewish religion?

Mathematics
1 answer:
KIM [24]3 years ago
6 0

The question is incomplete, the complete question is;

Which statement best explains why the Exodus is an important event in the Jewish religion?

A) It recalls the journey of the Hebrews from Ur to Canaan.

B) It supported the idea that Canaan was the Promised Land.

C) It describes the important role of Abraham in the Jewish faith.

D) It tells the history of the migrations and settlements of the Jewish people.

Answer:

B) It supported the idea that Canaan was the Promised Land.

Step-by-step explanation:

The Jewish religion holds Canaan as the land promised to Abraham and his seed after him. This was actually a promise that Yahweh made to the Israelite nation before the nation was born.

The promise was made to Abraham. Yahweh also told Abraham that his seed will be enslaved for four hundred years after which He will bring them out and resettle them in the promised land.

The exodus reminds the Hebrews that Yahweh fulfilled His promise of bringing them into the promised land.

You might be interested in
Specify what an individual unit is in each of the following studies. Then specify what two variables were measured on each unit.
r-ruslan [8.4K]

Answer:

a) Unit: College Student

Variables of measurement: Procrastination and illness habits.

b) Unit: SUV cars

Variables: Manufacturing and car damage for two car manufactures.

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

In a research, a unit is a single individual or object that is measured.

a) A study finds that college students who often procrastinate tend to be sick more often than students who do not procrastinate.

Since college students are asked about procrastination, then the unit in this study is college students.

Unit: College Student

Variables of measurement: Procrastination and illness habits.

b) A study finds that sport utility vehicles (SUVs) made by one car manufacturer tend to be more heavily damaged in a crash test than SUVs made by a second car manufacturer.

Since all SUVs cars are considered, the unit in this research is  SUV cars

Unit: SUV cars

Variables: Manufacturing and car damage for two car manufactures.

7 0
3 years ago
Just please help me, im trying to cram multiple things at once (house is crazy) and I just cant seem to concentrate and understa
Anastasy [175]
Y=31.2
X=15.6

I rounded both to the nearest tenth place.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ronnie marks up items at his store by 45%. He buys kazoo's for $1.30. How much will he sell them for when he applies the mark up
wel

Answer:

A

Step-by-step explanation:

1.3 times.45+1.3

6 0
3 years ago
What is 4.908 in expanded form
velikii [3]

Answer:

4.908

Step-by-step explanation:

Expanded Notation Form:

4

+ 0.9

+ 0.00

+ 0.008

Expanded Factors Form:

4 × 1

+ 9 × 0.1

+ 0 × 0.01

+ 8 × 0.001

Expanded Exponential Form:

4 × 100

+ 9 × 10-1

+ 0 × 10-2

+ 8 × 10-3

Word Form:

four and nine hundred eight thousandths

3 0
3 years ago
If i went to a club at 10 am and there was different activities for the time of 30 , 20 , 20 ,45 , 40 , 15 ,15, 30 mins and 1 ho
pav-90 [236]
It finished 2:35pm . this is the answer check it out
5 0
3 years ago
Other questions:
  • if f(1) = -5 and f(n) = f(n-1) +7, find the first four terms and the common difference of the sequence
    13·1 answer
  • So, I have a question if anyone can answer soon.
    5·1 answer
  • 150g increased by 5% how much does it weigh
    11·1 answer
  • The value of a computer is $1200. It loses 20% of its value every year. Write a function the represents the value y (in dollars)
    9·1 answer
  • Question b and c thank you.<br>​
    11·1 answer
  • If 3 sodas cost $6. What is the cost cans of corn cost $16. What is the cost per can? per soda? If 8 tacos cost $12. What is the
    15·1 answer
  • Evaluate the expression. 33 + 35 - 8 x (16 ÷ 4)
    7·2 answers
  • Please please help meeee
    11·1 answer
  • John runs 15 miles in 3 hours how many miles can John run per hour
    9·1 answer
  • Clara Clatter was born on December 27th, yet her birthday is always in the summer. How is this possible
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!