1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_tiger [21]
3 years ago
8

Given f(x)=x^3+5x+k, and x+2 is a factor of f(x), then what is the value of k?

Mathematics
2 answers:
8_murik_8 [283]3 years ago
7 0

Answer: Hopes this helps

Step-by-step explanation:

Marat540 [252]3 years ago
6 0
3x^3+0x^2-2x+k:x-2=3x^2+6x+10
3x^2-6x^2
6x^2-2x
6x^2-12x
10x+k
10x-20
k+20
Thus k=-20
You might be interested in
for the fair, organizers order 32 rolls of tickets. each rolls has 100 tickets. how many tickets were ordered in all?
MatroZZZ [7]

Each roll has 100 tickets, and 32 were bought.

Multiply 32 with 100

32 x 100 = 3200

3200 tickets were bought in all

hope this helps

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Winnie poured 14 cups of water into a rectangular container measuring 13 inches by 7 inches by 6 centimeters. [1 cup = 14.44 cub
Alex_Xolod [135]
Part A: 
<span>Max volume = Volume of container = 13 in x 7 in x 6 in = 546 in^3 </span>

<span>Part B: </span>
<span>1 cup = 14.4375 in^3 </span>
<span>
14 cups = 14.4375 in^3 x 7 = 202.125 in^3 </span>

<span>Part C: </span>
<span>Height of water = (202.125 in^3)/(13 in x 7 in) = 2.22 in.</span>
8 0
4 years ago
This is Math 3. I am confused because of the -2
zhuklara [117]

Answer:

x=5

Step-by-step explanation:

for the work I use a website called symbolab.com and it does all the work and everything for you!

6 0
3 years ago
A. 75.36 m2<br> B. 12 m3<br> C. 25.12 m3<br> D. 72 m2<br> E. 144 m2
yarga [219]
The answer to this question is E.
7 0
3 years ago
A box of 200 rubber bands costs $1.20. what is the unit price of the rubber bands?
WINSTONCH [101]

Answer:

<u><em>0.006 cents</em></u>


Step-by-step explanation:

divide 1.20 with 200

since a unit price is 1 of something

so 1.20 divided by 200 = 0.006 cents.

0.006 is your answer.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a number that has 724 in the ones. And 628 in the thousand.
    10·1 answer
  • Which of the following would most likely be found at a factory a mall room b barn c cafeteria d machinery
    14·1 answer
  • Help pls wjejejndn hfj​
    6·2 answers
  • The answer, I’ve been stuck on this and stressed out.
    8·1 answer
  • If C(x) is the total cost incurred in producing x units of a certain commodity, then the average cost of producing x units of th
    9·1 answer
  • Use the following information to answer the exercise. A vacation resort rents SCUBA equipment to certified divers. The resort ch
    12·1 answer
  • Please help me struggling
    10·1 answer
  • What is the LCD of 4 and 5?<br><br> 13<br> 21<br> 42<br> 36
    11·2 answers
  • Qu2.05 ML<br> Solve for x: 5|2x - 2] + 8 = 18.
    15·1 answer
  • I need the answer please don’t scam with a link
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!