1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
QveST [7]
3 years ago
6

Divide the fractions. 9/2 divided by 4/10

Mathematics
2 answers:
mario62 [17]3 years ago
7 0

Answer:

11 1/4

Step-by-step explanation:

9/2/4/10

9/2/2/5

9/2*5/2

45/4

11 1/4

DENIUS [597]3 years ago
5 0

<u>Final Answer:</u>

45/4

<u>Step-by-step explanation:</u>

9/2 ÷ 4/10

  • 9/2 ÷ 10/4
  • 9/2 × 10/4 = 90/8

90/8 ⇒ 45/4

You might be interested in
Need help asap!! Tysmm
Levart [38]

Answer:

1) 9x-4

Step-by-step explanation:

7x+2x= 9x

-8+4= -4

9x-4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jalyn plans to sell Algebra Nation t-shirts as a fundraiser for a new scholarship initiative. The wholesale t-shirt company char
ivolga24 [154]
This situation can be represented by a step function.If Jalyn purchases 60 shirts the total cost will be $600.At these prices it is cheaper to buy 76 shirts than it is to buy 75 shirts.
7 0
3 years ago
Write 6,392,094,003 in word form
sattari [20]
Six billion three hundred ninety-two million ninety-four thousand and three
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Expand (2x-5y)⁷ and find fourth form​
elena55 [62]

Step-by-step explanation:

By binomial theorem,

T(r+1) = nCr * a^(r+1) * b^r

Term 4 = 7C3 * (2x)^4 * (-5y)^3 = 35 * (16x^4) * (-125y^3) = -70000x^4y^3.

3 0
3 years ago
Helppppppppppppppppppppppppp
VashaNatasha [74]

First you need to find out how long she worked

7:32 to 3:43 is 8 hours and 11 minutes.

Multiply 6.75(her per hour salary) by 8 and you have $54. But you still have 11 minutes. 11 minutes is roughly 18.33% of an hour. So multiply 6.75 by 0.18 which is 1.25. Your answer is $55.24

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Lelani weighed 136 ounces when she was born. What was her weight in pounds and ounces?
    13·1 answer
  • Fractor 48-8x to identify the equivalent expressions
    10·1 answer
  • What is the expression that are equivalent to 2(6x+ 1/2
    8·1 answer
  • The mean waiting time at the drive-through of a fast-food restaurant from the time the food is ordered to when it is received is
    12·1 answer
  • Marta has gone for a walk and has covered three quarters of the total route so far. If she still has 2 kilometres to walk, how l
    9·1 answer
  • If 3 sodas cost $6. What is the cost cans of corn cost $16. What is the cost per can? per soda? If 8 tacos cost $12. What is the
    15·1 answer
  • Write an inequality for the following statement: Sharon earns at least 8 dollars (d) per baby-sitting job.​
    12·1 answer
  • The cost of a pair vans is 58.65 you have a 40% off coupon how much is 40% off coupon
    14·2 answers
  • 1. Tracy has a photo album with 5 pages. Each
    14·2 answers
  • Can somebody pls help me I appreciate it
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!