1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mafiozo [28]
3 years ago
5

What does-25=1/3n-10 equal

Mathematics
2 answers:
Nutka1998 [239]3 years ago
6 0

Answer:

-45

Step-by-step explanation:

add 10 to -25, then divide 1/3 to that answer, which is -15. and you get -45

solmaris [256]3 years ago
4 0

Answer: N=-45

Step-by-step explanation: Solve for n by simplifying both sides of the equation, then isolating the variable.

You might be interested in
N his road trip, Leon stops to refuel and get some snacks. He has the following purchases:
tresset_1 [31]

Answer:

C. Paid $2.60 too much

Step-by-step explanation:

Gas 12 x 2.89 = 34.68

granola 2 x 1.59 = 3.18 x 1.075 = 3.4185

apple .89 x 1.075 = 0.95675

vitamin water 2 x 1.39 = 2.78 x 1.075 = 2.9885

  34.68
  3.4185
  0.95675
+ 2.9885
---------------------
  $42.04

  $44.64
- $42.04
---------------------
  $2.60

3 0
2 years ago
Solve the system by substitution.<br> [-2.5x+y = 13.5<br> 12.25x - y=-12.25
IrinaK [193]

Answer:

x = 5/39 , y = 539/39

Step-by-step explanation:

Solve the following system:

{y - 2.5 x = 13.5

12.25 x - y = -12.25

In the first equation, look to solve for y:

{y - 2.5 x = 13.5

12.25 x - y = -12.25

y - 2.5 x = y - (5 x)/2 and 13.5 = 27/2:

y - (5 x)/2 = 27/2

Add (5 x)/2 to both sides:

{y = 1/2 (5 x + 27)

12.25 x - y = -12.25

Substitute y = 1/2 (5 x + 27) into the second equation:

{y = 1/2 (5 x + 27)

1/2 (-5 x - 27) + 12.25 x = -12.25

(-5 x - 27)/2 + 12.25 x = 12.25 x + (-(5 x)/2 - 27/2) = 9.75 x - 27/2:

{y = 1/2 (5 x + 27)

9.75 x - 27/2 = -12.25

In the second equation, look to solve for x:

{y = 1/2 (5 x + 27)

9.75 x - 27/2 = -12.25

9.75 x - 27/2 = (39 x)/4 - 27/2 and -12.25 = -49/4:

(39 x)/4 - 27/2 = -49/4

Add 27/2 to both sides:

{y = 1/2 (5 x + 27)

(39 x)/4 = 5/4

Multiply both sides by 4/39:

{y = 1/2 (5 x + 27)

x = 5/39

Substitute x = 5/39 into the first equation:

{y = 539/39

x = 5/39

Collect results in alphabetical order:

Answer: {x = 5/39 , y = 539/39

5 0
3 years ago
Solve for A. <br> 15 points!!!!!
HACTEHA [7]
c willl be ur answer if u was dividing
8 0
3 years ago
What is the simple intrest on $160 invested at 7% per year for three years​
gayaneshka [121]

Answer:

130.6 apporexiatly

Step-by-step explanation:

t years, s simple interest, r rate.

.

s(r/100+1)^t

.

x(1.07)^3 = 160

.

x = 130.6

4 0
3 years ago
Suppose y varies jointly as × and z. What is y when × = 2 and z = 3, if y = 20 when × = 4 and z = 3?
Ne4ueva [31]

Answer:

y = kxz

Step-by-step explanation:

(Find K)

20 = k(4) (3)

20/12 = k

k = 5/3

(Find Y)

y = (5/3)(2)(3)

y = 10

I hope this helps.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Brainliest for the correct awnser!! A calculator was used to perform a linear regression on the values in the table. The results
    13·1 answer
  • 3x+7y=-6<br> 7x+3y=26<br> solve by elimenation
    15·1 answer
  • Tyina is buying 12 shirts for the drama club. She will choose a style for the blank shirts and then pay an additional charge of
    14·1 answer
  • a cell phone company charges $42 per month of service the cost of a new cell phone plus 8 months of service is $415.99 how much
    13·1 answer
  • 1 QUESTION. PLEASE HELP. VOLUME GEOMETRY QUESTION.
    11·1 answer
  • PLEASE HELP BRAINLIEST AND POINTS!!
    15·2 answers
  • Help please the first person to get the answer will get the crown
    8·1 answer
  • Sally bought 3 packs of strawberries for $7.65. What is the unit price? (price per ONE pack)
    6·2 answers
  • Find the slope given the points (2, −7) and (−1,<br> 6).
    11·1 answer
  • Which describes how to calculate the range of this data set?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!