1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natulia [17]
3 years ago
9

The table below shows the number of hours some business people in two states spend in meetings each week: State A 21 23 24 22 24

25 23 23 22 State B 24 22 20 23 23 50 20 46 21 Part A: Create a five-number summary and calculate the interquartile range for the two sets of data. (6 points) Part B: Are the box plots symmetric? Justify your answer. (4 points)
Mathematics
1 answer:
Lera25 [3.4K]3 years ago
6 0
State A:
21,22,22,23,23,23,24,24,25

minimum = 21
Q1 = 22
Q2(median) = 23
Q3 = 24
maximum = 25
IQR = Q3 - Q1 = 24 - 22 = 2

state B:
20,20,21,22,23,23,24,46,50
minimum = 20
Q1 = (20 + 21)/2 = 20.5
Q2(median) = 23
Q3 = (24 + 46)/2 = 35
maximum = 50
IQR = 35 - 20.5 = 14.5

I do not believe they are symmetrical....I think state B is skewed to the right
You might be interested in
Sports drinks- $1.75<br> pizza- $2.25
sineoko [7]

Answer:

7 drinks

Step-by-step explanation:

7x1.75=12.25

4 x 2.25= 9

added - 21.25

3 0
3 years ago
What is the product of 1 and 1 3rd and 7/10
Dmitrij [34]
The correct answer is 14/15. To answer this problem, it would help to change the mixed number into an improper fraction.

1 1/3
4/3   Multiply 3 by 1, and then add 1 and put 4 over 3.

4/3 x 7/10   Now, multiply both numbers by each other. Since we're multiplying, we don't need to find a least common denominator.
28/30   4 x 7 = 28; 3 x 10 = 30
14/15   Since 28 and 30 are divisible by 2, we need to simplify the answer.

The correct answer is 14/15.

Hope this helps!
3 0
3 years ago
Priscilla bought cheese that weighs ¾ of a pound. If she divides it into portions that are each 1/8 of a pound, how many portion
lakkis [162]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Priscilla bought cheese that weighs ¾ of a pound. If she divides it into portions that are each 1/8 of a pound, how many portions can she make?

¾÷⅛= 6

answer 6

4 0
3 years ago
Love how everyone hw on here is geometry and im just here like.... help...
Veronika [31]

Answer:

nope it isn't a linear function

Step-by-step explanation:

if you put it in a graph it isn't a straight line

4 0
3 years ago
Solve the equation below 5 - 1/2x = 5/8x + 2
Dafna1 [17]
X = 8/3 

I hope this helped!
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A model for the population in a small community after t years is given by P(t)=P0e^kt.
    6·1 answer
  • All dogs are animals.
    10·1 answer
  • a plane takes off at an angle of 30 degrees and reaches a height of 10 miles. what is the diagonal distance it has traveled from
    12·1 answer
  • Calculate how much each size per gram, and circle which gives the best value for money. 250g for $2.30, 400g for &amp;3.40, 1Kg
    8·1 answer
  • Can someone help??????
    15·1 answer
  • ................................................................................................................................
    13·1 answer
  • What is the value of x pls help
    7·2 answers
  • Express 150 as:<br> a) A fraction of 350.<br> b) A percentage of 600.
    9·2 answers
  • 24 pine trees to 3 elm trees what is the ratio of elm to pine
    8·2 answers
  • A​ cone-shaped paper water cup has a height of 12 cm and a radius of 6 cm. If the cup is filled with water to one-third its​ hei
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!