Answer:
14 pint containers.
Step-by-step explanation:
First we have to convert gallon to quart.
2 gallons = 8 quarts
There are 2 containers that added up to 1 quart, so let's subtract the one quart from the 2 gallons(8 quarts), leaving behind 7 quarts.
The conversion between quarts and pints are 1qt=2pt, according to the key you provided. Then 7 quarts will equal to 14 pints. And therefore, she will need 14 pint containers.
Answer:
m-(nx)
Step-by-step explanation:
He starts with <em>m</em> dollars, and every day spends <em>n</em> so you would multiply <em>n</em> and <em>x</em> to figure out how much he spent over how many days.
Answer:
87
Step-by-step explanation:
Given is a figure of cyclic quadrilateral.
Opposite angles of a cyclic quadrilateral are supplementary.
Therefore,
z° + 93° = 180°
z° = 180° - 93°
z° = 87°
z = 87
That makes 55200*0.62=34224 people.
So 34224 people voted.
The cost of 1 vanilla ice cream and 1 strawberry ice cream should total to $31. Since you only bought one of each flavor, you simply have to add their unit prices.
Cost for 1 carton of strawberry ice cream + Cost for 1 carton of vanilla ice cream = Total Cost
Total Cost = s + v --> this is the general equation
Since s = 1.5 + v, the modified equation would be
Total Cost = 1.5 + v + v
Total Cost = 1.5 + 2v