1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inna [77]
2 years ago
11

At the end of the month, you noticed that the budgeted amount you planned to spend on certain items did not match what you actua

lly spent. Given the information in the chart, what can you conclude?

Mathematics
2 answers:
Cloud [144]2 years ago
6 0

Answer:

you did not have any money for savings last month

Step-by-step explanation:

PSYCHO15rus [73]2 years ago
4 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Alisa had 1/2 L of juice in a bottle. She drank 3/8 L of her juice. What
Elina [12.6K]

Answer:

3/16

Step-by-step explanation:

By drinking 3/8 liters of 1/2 liter juice it means the question tests the ability to multiply fractions. Since she drank 3/8*1/2=3/16

We multiply the numerators and denominators separately ie 3*1/(8*2)=3/16

Therefore, Alisa consumed 3/16 or 0.1875 or 18.75% of the juice.

Since the question was in fractional form, it is prudent to also express answer in fractions hence the right answer is 3/16

3 0
2 years ago
Solve for 2.<br> - 6x + 2x = -4<br> 6<br> 4<br> 1<br> -6
NNADVOKAT [17]
The answer is c) x=1
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
9. Given 8x+4y = 4, identify the slope and y-intercept.
Elden [556K]

Answer:

A) Slope = -2 and y-int = 1

Step-by-step explanation:

The easiest way to get the slope and y-intercept from an equation is to put it in slope-intercept form: y = mx + b, where m is the slope and b is the y-intercept.

So, let's subtract 8x from both sides, leaving 4y on the left side:

8x + 4y = 4 -> 4y = -8x + 4

Now, let's divide both sides by 4, so that we can have just y on the left side:

y = -2x + 1

-2 is the slope, and 1 is the y-intercept.

3 0
3 years ago
Find the unit rates: 8 ounces for $0.89? 32 ounces for $2.39?
Lilit [14]

Answer:

.89/8=.11

2.39/32=.07

Step-by-step explanation:

.89/8=.11

2.39/32=.07

6 0
2 years ago
Help me out on this please I sent an image down below
abruzzese [7]
60 degrees because vertical angles are congruent if you move line y 5 degrees clockwise then you are adding 5+55=60 and since 1 and 3are congruent 3=60 degrees
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Rachel jogged along a trail that was 1/4 of a mile long. She jogged along the trail 8 times. How many miles did Rachel jog?
    13·1 answer
  • Which of the following expressions represents the product of 3 less that twice x and 2 more than the quantity of 3 times x
    7·1 answer
  • Let f be defined as shown. what is f-1(5)​
    15·2 answers
  • Evaluate: (9/64)^1/2
    10·2 answers
  • Square the following numbers<br> 5, 9, 12​
    5·2 answers
  • Pls helpful please please help please help me with my work please help me please give me the answer I have please help please he
    15·2 answers
  • HELP ME FOR 30 POINTS!!!!!!
    11·1 answer
  • How to get good grades in Maths​
    14·1 answer
  • Start time? Elapsed time 9 3/4 end time 6:00pm
    7·2 answers
  • The formula m =1/2(a+b) gives the mean M of two numbers a and b
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!