1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
defon
3 years ago
5

Did I get this correct

Mathematics
1 answer:
saveliy_v [14]3 years ago
7 0

Answer:

Yep

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If 16-oz bottle water cost $1.44 what is the cost per ounce
nikdorinn [45]

Answer:

the answer is 0.09

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A bottle contains 12 red marbles and 8 blue marbles. A marble is chosen at random and not
masya89 [10]
The same answer 81/95 can be found using two different methods. Please view the attachments below.

4 0
3 years ago
Solve the following system of equations using substitution. What is the value of y?
jonny [76]
X = 15 and y = 25
hope this helps

3 0
3 years ago
Janet and her brother John went out to eat. Both paid the same amount. Janet got three burgers and left a $10 tip. John bought 4
lianna [129]

Answer:

Cost for 1 burger = 5 $

Amount spent by Janet  = 25$

Amount spent by John = 25$

Explanation:

Let the cost for burger be p.

Janet got three burgers and left a $10 tip

Amount spent by Janet  = 3 p + 10

John bought 4 burgers, but only left a $5 tip

Amount spent by John  = 4 p + 5

Both paid the same amount.

 So, we have  3 p + 10 = 4 p + 5

=> p = 5 $

So, cost for 1 burger = 5 $

Amount spent by Janet  = 3 x 5 + 10 = 25$

Amount spent by John  = 4 x 5  + 5 = 25$

6 0
3 years ago
A painter leans a 10 ft ladder against a building. The base of the ladder is 7 ft from the building. To the nearest foot, how hi
Alexxx [7]
Pythagorean theorem  a squared + b squared= c squared

The answer is D) 12 ft, no it does not reach.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify (-5t^2+6t-7) + (3t^2+t+4)
    7·1 answer
  • A population of insects increases by 2.5% per year. By what rate does the population increase each month? Enter your answer, rou
    14·1 answer
  • Which of the following graphs is a function ​
    7·2 answers
  • the cafe makes applessuce every weekend. one batch of apple sauce requires 1/4tsp. if 15 tsp were used, how many batches of appl
    9·1 answer
  • 2(x+4) - (y•8)<br><br> when x=1/8 and y=3/16<br><br> A 11/4<br> B 65/2<br> C 21/4<br> D 27/5
    7·1 answer
  • A change in a figure that produces an image in a different position or orientation is known as a
    7·1 answer
  • Help pls i think its pretty easy but i just dont get it my brains exhausted
    8·2 answers
  • Write the equation of the line that passes through the points (3,-6)(3,−6) and (-3,2)(−3,2). Put your answer in fully reduced po
    9·1 answer
  • Seventeen lines drawn in a plane, with no three concurrent and no two parallel, divide the plane into
    9·2 answers
  • 2. Find the surface area of the regular pyramid shown to the nearest whole<br> number.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!