1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slamgirl [31]
3 years ago
10

Kelly bought 3 pounds of chicken for 6.99 per pound 20 pounds of dog food 1.95 Per pound prices include the sales tax Kelly gav

e the cashier $60 how much change should Kelly receive
Mathematics
1 answer:
Arturiano [62]3 years ago
6 0

Answer: 3 cents

Step-by-step explanation: multiply the price per pound by the amount of pounds purchased for both items and add them together. Then take the amount paid and subtract the total from what was paid to get the change.

You might be interested in
What is the equation of the line that has a slope of 1/2 and passes through the point (6,4)? Write your answer in slope intercep
Anastasy [175]

Answer:

A

Step-by-step explanation:took it on edge!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
one recent morning the temperature rose 8 degrees Fahrenheit between sunrise and 10:00 AM. If the temperature at 10:00 AM was 55
nika2105 [10]

Answer:47

Step-by-step explanation:55-8

8 0
3 years ago
NEED HELP ASAP PLEASEEE <3
juin [17]
5/2 = 2.50 per box <====
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Robin invests $3,210 in an account that is compounded annually and pays
igor_vitrenko [27]

Answer:

the factor is an increasing value of 17/332 or the power of pointed answers of interest of 3.4% which makes it aroujd 2 but doesnt matter because its the factor and not issued investment

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is a distance formula?
ludmilkaskok [199]
That is a distance formula I was gonna type it but I didn’t have the symbols so use the picture attached.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the equation for the line
    7·1 answer
  • Simplify 4/5plus 6 minus(3/9 plus 4
    8·2 answers
  • Can someone see if I did these right?
    6·2 answers
  • What is 2+ (-3) equal to -1?
    14·1 answer
  • I Need Help with my Summer Packet! <br><br>​
    6·2 answers
  • a clothing manufacturer makes coats, shirts and slacks. The time required for The Cutting, sewing, and packaging on each item is
    5·2 answers
  • Find the length. What are the answers for these two?
    14·1 answer
  • What is the value of x (side AC)? *Just write the number answer<br> 1 point<br> Your answer
    10·1 answer
  • Pls help...<br><br>solve for x in the following...pls explain <br><br>a)7x+5=3x-1<br>b)5x+12=3x+14​
    8·2 answers
  • Verbal<br><br> 2. How do we determine the domain of a function<br> defined by an equation?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!