1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alekssr [168]
2 years ago
12

Timothy and his brothers are selling lemonade and cookies to raise funds for a camping trip. Paul bought two cups of lemonade an

d two cookies for 3$ and Nancy bought three cookies and two cups of lemonade for $4.00. What is the cost of a cup of lemonade?
Mathematics
1 answer:
sasho [114]2 years ago
3 0

Answer:

im try ing to think

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The price s of a pair of shoes plus 5% sales tax
zzz [600]

An expression for that would be s + 0.05s, or 1.05s.

3 0
3 years ago
22. Four years ago, Samantha was three times as old as Danny. Four years fromnow, Samantha will be only twice as old as Danny. H
Mama L [17]
Danny is 12 and Samantha is 28
8 0
3 years ago
The polynomial p(x)=x^3-6x^2+32p(x)=x 3 −6x 2 +32p, left parenthesis, x, right parenthesis, equals, x, cubed, minus, 6, x, squar
Ray Of Light [21]

Answer:

(x-4)(x-4)(x+2)

Step-by-step explanation:

Given p(x) = x^3-6x^2+32 when it is divided by  x - 4, the quotient gives

x^2-2x-8

Q(x) = P(x)/d(x)

x^3-6x^2+32/x- 4  =  x^2-2x-8

Factorizing the quotient

x^2-2x-8

x^2-4x+2x-8

x(x-4)+2(x-4)

(x-4)(x+2)

Hence the polynomial as a product if linear terms is (x-4)(x-4)(x+2)

8 0
2 years ago
BRAINLIESTT ASAP! PLEASE HELP ME :)<br> thanks!
nadya68 [22]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Please see the answer in the picture attached below.

" From Step 1: We find that Angle N1 equals to 75 gradius => Answers A and C wrong. Answers B and D are left.

" From Step 4: We find that Angle N2 equals to 129 gradius => Answer B is true.

You don't need to find the exact value of the angle N3 in oder to choose the right answers from A,B,C,D.

Hope this answer can help you. Have a nice day!

7 0
3 years ago
ABCD is a square. If m
AlekseyPX

Answer:

????

Step-by-step explanation:

need more Info to answer correctly

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Number 6 I need help
    15·1 answer
  • Maria’s phone bills were $95, $67, $43, and $115. What was the mean, or average, of her phone bills?
    13·2 answers
  • Please answer correctly!
    11·2 answers
  • Please help will give brainliest
    14·1 answer
  • HELP ME WITH ALL OF THESE ASAP i will give BRAINEST
    10·2 answers
  • Doen's short is 4 times larger than helen's but costs half as much. Deon's shirt costs $9.35.How much is helen's short?
    14·1 answer
  • Please answer :) <br><br> Will give brainlst)
    9·1 answer
  • Can someone pls help me
    9·1 answer
  • A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
    13·2 answers
  • Please help me, I’ll mark you ask brainliest:-) !!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!