1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leonid [27]
3 years ago
10

Together a puppy and kitten weigh 15 ounces. Write an equation to represent the combined

Mathematics
1 answer:
ruslelena [56]3 years ago
5 0

Answer:

The answer is 15 - p = k

You might be interested in
Is this the right answer??
nordsb [41]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

If there are no horizontal points on the graph that are even with other horizontal points on the graph, then the graph is a function.

6 0
3 years ago
What is the slope of the line
Nady [450]

Answer:

the slope is -2

Step-by-step explanation:

(1,0) (0,2)

<u>\frac{y2 - y1}{x2 - x1}</u>

<u>[tex] \frac{2 - 0}{0 - 1} = - \frac{2}{ 1} = </u><u>-</u><u>2</u><u>/tex]</u>

7 0
2 years ago
2.38+4.89=3+ _ <br><br>changing expressions??
Lerok [7]
Add 2.38 and 4.89 then subtract 3 giving you 4.27
3 0
3 years ago
Rachel needs to save $1.015 to buy a new scooter. If she saves $35 each
fiasKO [112]

Answer:

Step-by-step explanation:

From the problem statement, we can setup the following equation:

35M = 1015

where M is the number of months that Rachel has saved up money.

Dividing both sides by 35, we get the answer:

M = 29

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
2605 rounded to the nearest hundred
Fittoniya [83]
It would round to 2600
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 491 people used the pool. It costs $1.25 for kids and $2.25 for adults. The total cost was $757.75. How many kids and how many a
    8·2 answers
  • I need the equation of the line in the picture
    11·2 answers
  • The difference of what integer and 5 is equal to 32?
    15·1 answer
  • W/18=3<br> I don't understand
    15·2 answers
  • Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
    8·2 answers
  • Surface area of this figure
    12·2 answers
  • CAN SOMEONE PLS HELP
    6·1 answer
  • Please help asap I give brainliest,
    5·1 answer
  • A pack of five basic solid T-shirts costs $29.95 in a store. The sales tax where they are sold is 7.75%. What is the unit cost o
    9·2 answers
  • Please explain to me how to find y. I’m so confused.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!