1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Makovka662 [10]
3 years ago
9

Laney and Maka are tutors. Laney charges $10 for travel expenses plus $32 per hour of tutoring. The dollar amount Maka charges c

an be modeled by the equation F=30h+14, where h represents the number of hours that Maka tutors and F represents the total amount earned. What is the difference in the total amount Laney and Maka each charge for 4 hours of tutoring?
Mathematics
1 answer:
dezoksy [38]3 years ago
7 0

Answer: Total amount earned by Laney in 4hour=$138

Total amount earned by Maka in 4hours=$134

Difference =$4

Step-by-step explanation:

Since

Maka charges can be modeled by the equation F=30h+14,

where h =number of hours that Maka tutors

F = the total amount earned. Following same model

With 14 being the charge in dollar for travel expenses.

Laney charging $10 for travel expenses plus $32 per hour of tutoring can also be represented as

F= 32h +10

Such that total amount earned by

Maka in 4hours gives

F=30h+14

F=30x4 +14

F=120+14=$134

In the same vein the total amount earned by Laney in 4hours gives

F=32h+10

F= 32x4+10

F=128+10=$138

The difference in money earned by Laney and Maka = $138-$134= $4

You might be interested in
A rectangular garden has a walkway around it. The area of the garden is 4​(4.5xplus1.5​). The combined area of the garden and th
Arte-miy333 [17]

Answer:

Walkway is 1.5 units²

Step-by-step explanation:

Just subtract the area of the garden from the combined area:

<u>5.5-4=1.5</u>

Also did you mean difference? I don't know what it means by sum.

8 0
3 years ago
How many times does six go into thirty five
aalyn [17]

Answer:

5.83

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
*PLEASE HELP MEEEEEE* You throw a dart at the board shown. Your dart is equally likely to hit any point inside the square board.
yawa3891 [41]

Answer:

19.63%

Step-by-step explanation:

The probability of scoring 8 points is the probability of getting a dart into the green circle.

That probability is equivalent to the area of the circle divided by the total area of the square board.

The area of the circle according to A=\pi*r^2, is 25\pi cm squared

The area of the whole square board is one side squared: 20 squared = 400 cm squared

The probability is therefore equal to 25\pi/400 = \pi/16=0.19634=19.63%%

8 0
3 years ago
What is a Speed Run? What games are made for Speed Running? ( Please answer truthfully with at least one sentence. )
Yuki888 [10]

Answer:

a speed run is technically Speed work refers to a type of running workout in which you are running for certain intervals near, at, or even faster than your VO2max pace.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The perimeter of a triangle is 48 inches and the sides are i the ratio of 3:4:5. Find the length of the longest side
Ivenika [448]
First you do 3 + 4 + 5 = 12, so there are 12 parts to this ratio.

48 / 12 = 4, this means that each part of the ratio is worth 4 inches.

The longest side is worth 5 parts of the ratio.

4 * 5 = 20 inches
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of two numbers is <br> 51<br> and the difference is <br> 21<br> . What are the numbers?
    7·1 answer
  • If f(x) = 3x + 2 and g(x) = 2x – 2, what is (f – g)(x)?
    13·2 answers
  • The field archie will cover measures 100 yards long by 60 yards wide. Write an equation of the relationship the number of square
    9·1 answer
  • Which expressions are equivalent to 3(-2a-4)+3a
    7·2 answers
  • Definition of coordinate plane helpppppp please
    13·1 answer
  • Isidro wants to purchase a used scooter that costs 79.95 the sales tax is found by multiplying the price of the scooter by 0.065
    8·1 answer
  • I need help trying to figure this out I think I have and answer but I want to make sure.
    11·1 answer
  • Franklin had $277 to spend on nine. After buying them , he had $16 left. How much did each book cost
    15·1 answer
  • How much longer is a ​7 5/20 in. metal pipe than a ​3 7/10 in. PVC​ pipe?
    5·2 answers
  • Find the zeros simplify all irrational and complex solutions <br><br> f(x)=x^4-11x^2-80
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!