Answer:
The answer is AB also i just took the test on edg and got it right
Step-by-step explanation:
A straight line or plane that touches a curve or curved surface at a point, but if extended does not cross it at that point is a tangent.
3xy -6x
just multiply 3x by y and 3x by -2
Answer:
$13.14
Step-by-step explanation:
60 mi/1 hour = x mi/1.5 hours
x = 90 mi to drive to work
25 mi/1 gallon = 90 mi/y gallons
y = 3.6 gallons to get to work
$3.65/1 gallon = $z/3.6 gallons
z = $13.14
1.) 2000 2.) 680000 3.) .0000007 4.) .00135 5.) 3062000 6.) 7x10^5 7.) 3.2x10^7 8.)4.5x10^-2 9.)3.46781x10^-5 10.) 1.3x10^18
Answer:
Step-by-step explanation:
So first we need to find the area of the trash can so here is the math:
The formula:
A=LxW
Replace the letters with numbers:
8=2x4
So the area is 8 feet now we can create an equation to solve how much money it would take to make the trash can:
8x0.79=$6.32
It would take $6.32 to make the trash can