1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marat540 [252]
3 years ago
8

Claire is painting some doors that are all the same size. She used 2 liters of paint to cobe 1 3/5 doors. How many liters of pai

nt are needed for 1 door.?
Mathematics
1 answer:
Deffense [45]3 years ago
4 0

Answer:

1 \dfrac{1}{4} \ liters

Step-by-step explanation:

Given that:

Claire uses 2 liters of paint to cover 1 3/5 doors

Then in order for her to paint 1 door, She will need:

2 L = 1 3/5 door

x L = 1 door

x (L) = \dfrac{2 L \times 1 door }{ 1 \dfrac{3}{5}   \ door}

x (L) = \dfrac{2 L  }{ 1 \dfrac{3}{5}  }

x (L) = \dfrac{2 L  }{  \dfrac{8}{5}  }

x (L) = \dfrac{2 L\times 5  }{  8  }

x (L) = \dfrac{10 \ L }{  8  }

x(L) =1 \dfrac{1}{4} \  L

You might be interested in
Circle D is shown. Line segment F E goes through point D. Line segment C D is shown. Line segment G H goes from one side of the
Inessa05 [86]

Answer:

The answer is AB also i just took the test on edg and got it right

Step-by-step explanation:

A straight line or plane that touches a curve or curved surface at a point, but if extended does not cross it at that point is a tangent.

6 0
3 years ago
Write an equivalent expression using the given property.
gayaneshka [121]
3xy -6x

just multiply 3x by y and 3x by -2
3 0
3 years ago
When Justin goes to work, he drives at an average speed of 60 miles per hour. It takes about 1 hour and 30
dexar [7]

Answer:

$13.14

Step-by-step explanation:

60 mi/1 hour = x mi/1.5 hours

x = 90 mi to drive to work

25 mi/1 gallon = 90 mi/y gallons

y = 3.6 gallons to get to work

$3.65/1 gallon = $z/3.6 gallons

z = $13.14

6 0
3 years ago
Someone please help me asap i am confused
trapecia [35]
1.) 2000 2.) 680000 3.) .0000007 4.) .00135 5.) 3062000 6.) 7x10^5 7.) 3.2x10^7 8.)4.5x10^-2 9.)3.46781x10^-5 10.) 1.3x10^18
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Surface area of a trash can plz show work
ollegr [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

So first we need to find the area of the trash can so here is the math:

The formula:

A=LxW

Replace the letters with numbers:

8=2x4

So the area is 8 feet now we can create an equation to solve how much money it would take to make the trash can:

8x0.79=$6.32

It would take $6.32 to make the trash can

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find cos if tan = -4/3 and sin < 0
    8·1 answer
  • Suppose that a baseball is thrown upward with an initial velocity of 132 feet per second ​(90 miles per​ hour) and it is release
    5·1 answer
  • Find the value of this fraction computation: 6(1/2 + 2/3 + 3/4) Show the steps.
    7·1 answer
  • Some large boxes of small oranges contained 344 oranges each.how many oranges were in 4 boxes?
    7·2 answers
  • The number 0.7777 repeats forever therefore it is irrational true or false?
    6·1 answer
  • The lines shown below are parallel. If the green line has a slope of 8, what is
    10·1 answer
  • Please help.<br> Algebra.
    5·2 answers
  • Y= -2+1<br> 3х - 2y = 5<br><br> Please tell me how you solved it I’m taking a test
    11·1 answer
  • If p(x) = 3x³-7x-4 and g(n)-4x^3-7x^2- 2x are polynomials then find the degree of p(x)+q (x)​
    13·1 answer
  • The table shows incomes and expenses for a small music store in one week. Write an integer to represent each value. Then find th
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!