1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s2008m [1.1K]
3 years ago
11

Can you tell me the statements that are true?

Mathematics
1 answer:
Vesnalui [34]3 years ago
4 0

Answer:

1=true

2=false

3=false

4=true

5=true

6=false

Step-by-step explanation:

hope this helps!:)

You might be interested in
22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
Vika [28.1K]
It’s 2.98 explanation:you divide $65.56 and 22.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZZZZ HELP ME!!!!! I WiLL MARK U AS BRAINLIEST
uranmaximum [27]

Answer:

Step-by-step explanation:

I would say you can distribute the money by saving $25 dollars for your medium and log term and $50 for your short term. Because you will eventually raise enough from your paycheck to get your laptop. Then, once you get your laptop you put more money to your other terms.

5 0
4 years ago
A pair of parallel lines is cut by a transversal:
Step2247 [10]
さたはたはたはたはたはたはたはたはたはたしたはあらさたはたはてはありはあはあはあらありあは
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3/y =6/y-2<br>I need help on this please<br>worth 15 points
Leto [7]

Multiply both sides by y...

(3/y)y-(6/y)y-2y

Simplify it...

(3/y)y=3

(6/y)y=6

3=6-2y

Subtract 6 from both sides...

-2y=-3

Divide both sides by -2...

y=3/2


The solution is y=3/2

4 0
3 years ago
092:15 PMEach month, henry weeds gardens for 15 hours and mows lawns for x hours.For each job, he is paid $9 per hour. He wants
ankoles [38]

We know that he weeds gardens for 15 hours, and mows lawns for x hours.

If he wants to earn $252 per month, we can express the following

9\cdot15+9x\ge252

Now, we solve for x

\begin{gathered} 135+9x\ge252 \\ 9x\ge252-135 \\ 9x\ge117 \\ x\ge\frac{117}{9} \\ x\ge13 \end{gathered}<h2>Hence, he has to mow lawns for 13 hours to earn at least $252.</h2>
6 0
1 year ago
Other questions:
  • Find the area of the following shape. Show work.
    7·1 answer
  • The expression 4x² represents
    6·2 answers
  • Whats the expression
    6·1 answer
  • Please help find the end behavior
    13·1 answer
  • HEEEEEELP MEEE PLEASEEEE ;(
    14·2 answers
  • Describe the graph g &lt; 0.6
    9·1 answer
  • Answer asap please will mark as brainlist
    10·1 answer
  • Answer you get brainliest and we can be buddies. (i am very loney)
    8·2 answers
  • Which inequality is not true if Y equals -5?
    7·1 answer
  • Which set of numbers forms a Pythagorean triple?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!