1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolezko [41]
3 years ago
11

-12x + 12 = 4 - 15x + 9

Mathematics
1 answer:
emmainna [20.7K]3 years ago
8 0

Answer:

x = 1/3

Step-by-step explanation:

-12x + 12 = 4 - 15x + 9

Combine like terms

-12x +12 = -15x+13

Add 15x to each side

-12x+12 +15x = -15x+15x+13

3x+12 = 13

Subtract 12 from each side

3x+12-12 = 13-12

3x = 1

Divide by 3

3x/3 = 1/3

x = 1/3

You might be interested in
345678.757 *(times) 74529.4675<br> Whoever answers it right is the BRAINLIEST!
Kisachek [45]

Answer:

25763253685.3

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of five books is $36.25. What is the unit price?​
zimovet [89]

Step-by-step explanation:

Cost of 5 books = $ 36.25

Cost of 1 book = $36.25 / 5 = $ 7.25

The unit price is $ 7.25

Hope it will help :)

7 0
3 years ago
Help me pls with this question thank uuu
madam [21]

Let p be 2p and q be 3q. The ratio formed by this will be

\sf \: p = 2 \\  \sf \: q = 3 \\ \sf \: p : q = 2 : 3

  • <em>Thus</em><em>,</em><em> </em><em>Option</em><em> </em><em>A</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>correct</em><em> </em><em>choice</em><em>!</em><em>!</em><em>~</em>
3 0
3 years ago
5x+8=3x-6 plz help me asap
Ray Of Light [21]

Answer:

x = -7

Step-by-step explanation:

5x+8=3x-6

Subtract 3x from each side

5x-3x+8=3x-3x-6

2x+8 = -6

Subtract 8 from each side

2x+8-8 = -6-8

2x = -14

Divide by 2

2x/2 = -14/2

x = -7

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If onelb of shrimp is 1 5/8 and it costs 16.99 how much do you need to get 5 lb of shrimp
lyudmila [28]

Answer:

If one is 1 5/8 and its cost is 16.99 and you need 5lb.

Step-by-step explanation:Than first you will take the 16.99 x 5 =84.95 dollars. Take that 1 5/8 x 5 =  8  1/8

So it would take 8 1/8 and 84.95$


7 0
3 years ago
Other questions:
  • We use exponents to show what ??
    15·1 answer
  • Hannah and Anthony are siblings who have ages that are consecutive odd integers the sum of their ages is 92 which equation could
    8·1 answer
  • Zoom in to see it more clear!
    5·1 answer
  • Zander was given two functions: the one represented
    13·2 answers
  • What is 10% of $45 ?
    9·2 answers
  • The triangular banner Inez is
    10·1 answer
  • HURRY I'LL PICK A BRAINLIEST PERSON!!!
    11·2 answers
  • A parallelogram has side lengths of 4 and 6 and an angle of measure 55°.
    13·1 answer
  • What is the circumference of a circle with a diameter of 23.4 inches?<br><br> please hellp
    6·2 answers
  • Solve for r.<br><br> r - 4.5 ≤ 11
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!