1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aalyn [17]
3 years ago
12

The cost of five books is $36.25. What is the unit price?​

Mathematics
1 answer:
zimovet [89]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

Cost of 5 books = $ 36.25

Cost of 1 book = $36.25 / 5 = $ 7.25

The unit price is $ 7.25

Hope it will help :)

You might be interested in
brainly is the best app in the whole world) sam has 5 dollars he works for 5 hours and he earns 900 dollars and hour how much mo
saveliy_v [14]

Answer:

Sam has $900 more money. In total he now has $905.

5 0
2 years ago
Barb and John each have a savings account with a sum of money in it. Barb and John each begin to add a set amount of money each
BigorU [14]

Answer:

The answers are, "John saves $35 dollars the first week" and "John is saving at a faster rate than Barb"


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 25 words or fewer, is this solution reasonable? Why or why not?
Julli [10]

Step-by-step explanation:

This solution is reasonable because equal slopes are parallel and negative reciprocals are perpendicular. Four right angles make up a rectangle, and this fulfills it

7 0
2 years ago
Nelda drove 315 kilometers and used 35 liters of gasoline. Her car averaged how many kilometers per liter of gas?​
Inessa [10]

Going 315 km uses up 35 liters of gasoline

On average, 1 liter of gasoline can travel the number of kilometers:

315 : 35 = 9 liters of gasoline

6 0
2 years ago
100 POINTS. ASAP. PLS HELP!
IgorC [24]

Answer:

12.81%

Step-by-step explanation:

2600-5500=20500

20500/16=1281.25

1281.25/100= 12.8125

rounded 12.81%

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I just need a little help on this ??! Please.
    6·1 answer
  • Solve to the equation for y <br> 4x+2y=6
    10·2 answers
  • If x and y vary inversely, and X=3 when y=16 . Find y when x=6
    5·1 answer
  • Factor 9c³– 6c² <br> Please help this is due soon
    10·2 answers
  • If I walk outside with my umbrella, then it will rain. Decide whether the given conditional statement is true or false. If it is
    9·1 answer
  • Please help me answer these !!!!!
    11·1 answer
  • Salma Serra purchased a truck. last year she drove the truck 12,340 miles. the fixes costs totaled $1,428 , while variable cost
    8·1 answer
  • Pleaseee HELPPP will mark Brainly
    13·2 answers
  • THANK YOU IF U HELPED!!!
    13·1 answer
  • The slope of the line containing the points (-5,3) and (-2,1) is<br> A.-3/2<br> B.-2/3<br> C.2/3
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!