1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Usimov [2.4K]
3 years ago
8

The function c(x) = 72 ⋅ (1.04)x models the cost in dollars, c, of 1 ounce of a certain chemical used in a laboratory. x represe

nts the number of years since 2010.
How much does an ounce of the chemical cost in 2018?

$
Mathematics
1 answer:
pychu [463]3 years ago
6 0
Check all cost is 92a +291a
You might be interested in
What is two 2/3÷1 1/6
babunello [35]

Answer:

0.57142857142

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 5(14 – 23) + 8 ÷ 2. A. 26 B. 34 C. 44 D. 56
Keith_Richards [23]

Answer:

We multiplu5(14-23)which will vive us 115-70 equivalent to -45 and then we divide 8÷2which will give us 4. Finally we add -45+4=-41

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Georgia works part-time at a daycare while she is going to college. She earned $160 last week. Georgia worked 12 more hours than
Lelu [443]

Answer:

B. $8

Step-by-step explanation:

Given:

Total payment, T = $160

Hourly rates = $t/hour

= total payment/total time worked

The question said, "worked 12 more hours than the amount she is paid per hour".

Total time worked = (12 + t) hour

Therefore, Hourly rates of payment, t = 160/(12 + t)

t^2 + 12t - 160 = 0

Solving the above quadratic equation,

t = -20 and 8

t = $8

3 0
3 years ago
Show how can you find the unit rate without using the models​
Hatshy [7]

Answer:

You can use equation or use a calculator.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Please help ASAP!!!!
kenny6666 [7]
The answer is letter b

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the value of X? I already know the answer I just wanted to see if this app works. Lol
    8·1 answer
  • Find the product: (74.862)(5.901
    10·1 answer
  • Using complete sentences, compare the key features and graphs of sine and cosine. What are their similarities and differences?.
    5·1 answer
  • Write two fractions that have the same value as 1/2.Explain how you know they have the same value
    6·1 answer
  • The Lee’s have three children. The oldest is twice as old as the youngest. The middle child is five years older than the younges
    5·2 answers
  • PLEASE HELP MATH QUESTION
    12·1 answer
  • Evaluate 3(4-2) what would be the answer to this
    7·2 answers
  • What is the area of the figure?<br><br> A. 52 cm2<br> B. 52 cm<br> O C. 130 cm<br> O D. 130 cm2
    14·2 answers
  • Which color check marks correctly match up the scenarios with their unit rates? *
    7·1 answer
  • Jerry pays $1.40 per gallon for premium gasoline. He spends $16.80 and wants
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!