1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
3 years ago
13

Doug drove 253 ½ miles in 4 ½ hours. How many miles did ,he average per hour

Mathematics
1 answer:
nasty-shy [4]3 years ago
5 0

Answer:

56.33 is the average of miles per hour.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Solve for x trignometry
BigorU [14]

9514 1404 393

Answer:

  23.44

Step-by-step explanation:

The mnemonic SOH CAH TOA reminds you of the relation ...

  Tan = Opposite/Adjacent

  tan(38°) = x/30

  x = 30·tan(38°) ≈ 23.4386

  x ≈ 23.44

3 0
3 years ago
Y=? What is Y? Please help me!
kumpel [21]
Answer:   y = 6 mi.  .
______________________________________________
Explanation:
______________________________________________
Area of a triangle = (½) * (base) * (height) ;

or,  A = (½) * b * h ;  or,  A = b*h / 2 ;
_____________________________________
Given:  A = 24.3 mi ² ;
           b = 8.1 mi 
___________________
Find the height, "h" ;  (in units of "miles", or , "mi" ).
__________________________
   Plug in the known values into the formula:

24.3 mi ² = (½) * (8.1 mi) *(h) ;
_____________________________
Solve for "h" (height) ;
_____________________________
(½) * (8.1 mi) = 4.05 mi  ;
______________________________
Rewrite: 
____________________________
24.3 mi² = (4.05 mi) *(h) ;  Solve for "h" ;
_________________________________________
 Divide each side of the equation by "(4.05 mi)" ; to isolate "h" on one side of the equation ; and to solve for "h" ; 
__________________________________________
   24.3 mi²  / 4.05 mi  = (4.05 mi) *(h)  / 4.05 mi ;
                                 
              →  6 mi  = h ;  ↔  h = 6 mi. 

              →      h = y = 6 mi. 
____________________________________________
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A large container holds 8 gallons of water. It begins leaking at a constant rate. After 32 minutes the container has 6 gallons l
anzhelika [568]

Answer:

1 gallon every 16 minutes

Step-by-step explanation:

If after 32 minutes the container has 6 gallons left that means it has lost 2 gallons of water. So we now divide the 32 minutes by the 2 gallons of water to get that 1 gallon of water leaks every 16 minutes.


8 0
4 years ago
What is the value of x, given that OP||NQ ?
Irina-Kira [14]
\dfrac{x}{9}=\dfrac{20}{18}\\\\\dfrac{x}{9}=\dfrac{10}{9}\ \ \ \ |multiply\ both\ sides\ by\ 9\\\\\boxed{x=10}\to\fbox{a.}
6 0
3 years ago
Find the unit rate. A 6oz jar of jalapeños cost $2.34
Levart [38]

Answer:

1oz cost $0.39 which will be the unite rate

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • what is the circumference and area of a circle with a radius of 4 meters? round your answer to the nearest tenth.
    5·1 answer
  • What are the coordinates of the point where the two lines intersect
    6·1 answer
  • 1) 1/2 + 11/12 + 4/6 =?
    9·1 answer
  • Consider the given function and the given interval. f(x) = (x − 4)2, [3, 6]
    11·1 answer
  • Please help! Thanks! The midpoint between y and 33 is -7. Find y
    14·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST Graph the equation y=2x−5.
    6·1 answer
  • Can someone please help fr.​
    7·1 answer
  • Ashley bought 2 1/7 lb of tomatoes, 3 2/3 lb of lettuce, and 3 1/3 lb of spinach to make a salad. How many pounds of vegetables
    13·1 answer
  • HELP PLS! I CAN’T FAIL PRE-ALGEBRA!
    14·1 answer
  • Anita needs to buy 7 1/2 feet of packaging tape. There are 1 1/2 feet of tape on each roll. How
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!