Answer:
31
Step-by-step explanation:
A negative negative is a positive
12- (-19)
12+19
31
Answer:
51
Step-by-step explanation:
See the other answer
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:

Step-by-step explanation:
I assume that it is a composed figure formed by a triangle and a square.Since you did not give the dimensions of the triangle and the dimensions of the square, I will giveyou a general explanation about how to solve this exercise.
The area of the shape will be the sum of the the area of the square and the area of the triangle.
Then, you need to remember that the area of a triangle can be calculated with the following formula:

Where "b" is the base and "h" is the height.
And the area of a square can be found with this formula:

Where "s" is the length of any side of the square.
Therefore, the area of the shape will be

Answer and Step-by-step explanation:
Distribute the 1p to the y and -6 and distribute the 2 to the 3y and 6.
10y - 50 + 6y + 12
Now, combine like terms.
16y - 38
#teamtrees #PAW (Plant and Water)