1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nasty-shy [4]
3 years ago
6

Sorry if you can't see it correctly !! the question is-

Mathematics
2 answers:
Anna35 [415]3 years ago
8 0
So you would put 9 in for both of the D’s . Which would be 3(9) + 9^2. You will simply it and it’ll be 27+81 which is 108. THE ANSWER IS 108
Rzqust [24]3 years ago
3 0

–28

Step-by-step explanation:

9 + 3(10 ÷ 2) – 52

Solve parentheses first: 9 + 3(5) – 52

Order of Operations says to solve multiplication next: 9 + 15 – 52  

Simplify the addition: 24 – 52

Subtract 52 – 24 and negate the answer: –28

You might be interested in
I don’t get it. Please help thanks
Likurg_2 [28]

Answer:

$2,410.69

Step-by-step explanation:

$1,950 x 1.15 = $2,242.50 after 15% markup

$2,242.50 x 1.075 = $2,410.68 after the 7.5% sales tax.


or you can do:


$1,950 x 0.15 = $292.5 markup

$1,950 + $292.5 = $2,242.50

$2,242.50 x 0.075 = $168.19 for sales tax

$2,242.50 + $168.19 = $2,410.69 total

5 0
4 years ago
A tennis instructor chargers $40 for each one hour lesson and $25 for each half hour lesson if the instructors I come from 35 le
kaheart [24]
X = 1 hr lessons and y = 1/2 hr lessons

x + y = 35......y = 35 - x
40x + 25y = 1115

40x + 25(35 - x) = 1115
40x + 875 - 25x = 1115
40x - 25x = 1115 - 875
15x = 240
x = 240/15
x = 16 <=== there are 16 one-hr lessons
and 19 half-hr lessons
7 0
4 years ago
I neeeeeeeeeeeeeeeeeeed help
iris [78.8K]
5.8 * 10^7

2.5* 10 ^ -3
5 0
2 years ago
What is the exact volume of the cylinder?
Mademuasel [1]
V=hpir^2
h=5
r=8
v=5pi8^2
v=5pi64
v=320pi cubic inches
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given f(x) and g(x) = k•f(x) use the graph to determine the value of k.
Anna [14]

Answer:

Your going to have to add information

Step-by-step explanation:

As in the picture of the graph

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The two-way table shows the number of houses on the market in the Castillos’ price range. A 6-column table has 4 rows. The first
    14·2 answers
  • Zoe's fish tank holds 27 liters of water. She uses a 3 liter container to fill the tank. How many times does she have to fill
    9·2 answers
  • The product of 64 times 8 to the third power can be expressed as 2n. Find n.
    11·1 answer
  • What is the total weight in ounces of the four heaviest eggs?
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP.......................................
    7·1 answer
  • 85 times 1/5 is the same as 85 divided by
    8·2 answers
  • HELP PLEASEE AND ANSWER MY OTHER QUESTIONS ASAP 5. Jesse rotated the triangle 90° clockwise about the origin to create figure
    6·1 answer
  • A 3-gallon bottle of fabric softener costs $28.92. What is the price per quart?
    8·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (6,2) and
    15·1 answer
  • WHATS THIS ANGEL PLEASE PLEASE PLEASE
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!