1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
2 years ago
13

Can somebody help me please I really need help

Mathematics
1 answer:
Tema [17]2 years ago
4 0

Answer:

the first, third and fourth sentences are correct

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Answer 1 or answer 2?
Viefleur [7K]

Answer:

2 Function B

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Biologists tagged 139 fish in a lake on January 1, On February 1, they returned and collected a random sample
Bogdan [553]

Answer:

417 fish

Step-by-step explanation:

139/(10/30)=139*3=417

4 0
3 years ago
Willie spent half of his weekly allowance on clothes. To earn more money his parents let him weed the garden for $5. What is his
Lera25 [3.4K]

Answer:

14 dollars

Step-by-step explanation:

14÷2= 7

7+5=12

5 0
3 years ago
I need help on a math problem<br> 48w^3+128w^2+4w-1<br> divided by<br> 4w
raketka [301]
Divide 4w to every term separately.

\sf\dfrac{48w^3+128w^2+4w-1}{4w}

\sf\dfrac{48w^3}{4w}+\dfrac{128w^2}{4w}+\dfrac{4w}{4w}-\dfrac{1}{4w}

48/4 = 12
w^3/w = w^2
So our first term is 12w^2.

128/4 = 32
w^2/w = w
So our second term is 32w.

4w/4w = 1
Anything divided by itself is 1.

-1/4w, this can't be simplified further, so this is our last term.

So we have:

\sf 12w^2+32w+1-\dfrac{1}{4w}
4 0
3 years ago
Use the table below to answer the following question
kakasveta [241]
A. false
B. true
C. true
D. true
8 0
3 years ago
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • Find the mean number of calories for the hamburgers<br>320<br>280<br>280<br>250<br>270
    11·2 answers
  • Find the slope of the line that contains (1,6) and (10, -9).
    8·2 answers
  • And can you also please show the work too !!!!
    15·2 answers
  • What are the answers to the last two questions?
    12·1 answer
  • Factor 4x^2+28+49<br> A.(x+7)(4x+7)<br> B.4(x+7)(x+7)<br> C.(2x+7(2x+7)<br> D.2(x+7)(x+7)
    8·1 answer
  • Can someone solve this
    14·2 answers
  • Isabella went to the salon and was charged $72.60 for a cut and color. She added 20% to the cost as a tip. If there is an 8% sal
    7·2 answers
  • The Empire State Building is 1.454 feet tall, and its antenna spire accounts for
    13·1 answer
  • Tell me what can you used (Ex. Chunky Soup or Kroger Green Beans) _Chef Boyardee Ravioli_
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!