1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
horsena [70]
2 years ago
15

HELP!!!!!!!!!!!!!!! 15 POINTS

Mathematics
1 answer:
disa [49]2 years ago
3 0
$60 for 2 hours and $100 in total for 2 hours of work and the service fee
You might be interested in
Find the value of x. Please help
Doss [256]

Answer:

64

Step-by-step explanation:

height of the hypotenuse:

\sqrt{60^2-36^2} = \sqrt{3600 - 1296} = \sqrt{2304} = 48

36 : height = height : x

36 : 48 = 48 : x

x= 48^2/36 = 64

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A family visits a car show to research information on vehicles they might consider purchasing. Brochures for each vehicle provid
Paladinen [302]

Answer:

Its Number of Seats

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
The highest mountains in the world are the Himalayas, at the border between the Indian and Eurasian plates. The Himalayas formed
Advocard [28]

Answer:

transform boundary

Step-by-step explanation:

I'm not too sure, but a transform boundary is where two plates crash into each other, creating mountains.

5 0
3 years ago
I need to find the steady-state vector.
natta225 [31]
Pls trust me a give me the crown it’s 0.5
5 0
2 years ago
Which size can of green beans shown in the table has the lowest unit price?
posledela
The can of green beans that has the lowest unit price is the 8 oz. size.

To find the unit price of each size, divide the cost by the size. (A number below that's in parentheses means it goes on forever)

0.89 ÷ 6 = 0.148(3)
1.04 ÷ 8 = 0.13
1.69 ÷ 10 = 0.169
4.79 ÷ 32 = 1496875
Among all of these answers, the can with 8 oz. has the least unit price/rate. Thus, this is the answer. 

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve x + 3y = 9<br> 3x − 3y = −13
    8·2 answers
  • The sun of three numbers is 19. The sum of twice the first number, 5 times the second number, and 6 times the third number is 77
    13·1 answer
  • ) a smart phone has dimensions of 4.9 inches (height), 2.3 inches (width) and 8.0 millimeters (depth). what is the volume of the
    13·1 answer
  • To make cranberry jam, you need 12 cups of sugar for every 16 cups of cranberries. Find the amount of sugar needed for 4 cups of
    13·2 answers
  • Can you help me please
    7·2 answers
  • Find the measure of angle C
    9·1 answer
  • PLEASE HELP!!! Worth 14 points (re do) (do not awnser is you dont know the questions please :/)
    9·1 answer
  • What is the Surface area​
    13·2 answers
  • If ³√a=am , what is m​
    14·1 answer
  • HELP ME OUT PLS!!!!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!