1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
otez555 [7]
3 years ago
10

The Sine Function

Mathematics
1 answer:
densk [106]3 years ago
8 0

Answer:

C. Wave-like and repetitive

Step-by-step explanation:

I calculated it logically

You might be interested in
A student's tuition was $5530. A loan was obtained for 4/7 of the tuition. How much was the loan?
Sophie [7]
Multiply the two numbers to find the amount of the loan.

5530/1* 4/7= 22120/7= 3160

Final answer: $3,160
5 0
3 years ago
Aspect RALIUS
Naddika [18.5K]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
What is the scientific notation 523,120,000
Rus_ich [418]
5.2x10^8 :)))))))))))))
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how to use proportional reasoning to find 35% of 600
Sauron [17]
\frac{35}{100} = \frac{x}{600}

This is the equation we would use for this problem.

Now when we cross multiply, we get:
 35(600)=100x

Simplify:
21000=100x

Divide each side by 100 to get x b itself:
210=x

So, as you can see, 210 is 35% of 600

8 0
3 years ago
Find the indicated function values for the function f(x) = 3x² + 2x - 6.
Mariulka [41]

The function values for the function f(x) = 3x² + 2x - 6, for the values are:

a. f(0) = -6

b. f(2) = 10

c. f(-4) = 34

d. f(b) = 3b² + 2b - 6

e. f(4a) = 48a² + 8a - 6

<h3>How are function values calculated?</h3>

To calculate function value f(k) for a function f(x), we substitute variable x = k, in the function f(x).

<h3>How to solve the question?</h3>

In the question, we are asked to find the function value for the function f(x) = 3x² + 2x - 6 for:

a. f(0)

b. f(2)

c. f(-4)

d. f(b)

e. f(4a).

We calculate these in the following ways:-

a. f(0):

We substitute the value of x = 0 in the function f(x).

Therefore f(0) = 3(0)² + 2(0) - 6,

or, f(0) = 0 + 0 - 6 = -6.

Therefore, the function value f(0) for the function f(x) = 3x² + 2x - 6 is <u>-6</u>.

b. f(2):

We substitute the value of x = 2 in the function f(x).

Therefore f(2) = 3(2)² + 2(2) - 6,

or, f(2) = 12 + 4 - 6 = 10.

Therefore, the function value f(2) for the function f(x) = 3x² + 2x - 6 is <u>10</u>.

c. f(-4):

We substitute the value of x = -4 in the function f(x).

Therefore f(-4) = 3(-4)² + 2(-4) - 6,

or, f(-4) = 48 - 8 - 6 = 34.

Therefore, the function value f(-4) for the function f(x) = 3x² + 2x - 6 is <u>34</u>.

d. f(b):

We substitute the value of x = b in the function f(x).

Therefore f(b) = 3(b)² + 2(b) - 6,

or, f(b) = 3b² + 2b - 6.

Therefore, the function value f(b) for the function f(x) = 3x² + 2x - 6 is <u>3b² + 2b - 6</u>.

e. f(4a):

We substitute the value of x = 4a in the function f(x).

Therefore f(4a) = 3(4a)² + 2(4a) - 6,

or, f(0) = 48a² + 8a - 6.

Therefore, the function value f(0) for the function f(x) = 3x² + 2x - 6 is <u>48a² + 8a - 6</u>.

Learn more about finding function values at

brainly.com/question/27943419

#SPJ2

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Complete this statement:<br> 45ax2 + 27ax + 18a = 9a(
    11·1 answer
  • How to find the real number solution of the equation x3+27x=9x2+27?
    14·1 answer
  • 6/11 in decimal form
    10·2 answers
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?
    7·1 answer
  • How could you use cubes to act out a problem
    6·1 answer
  • Please help!!
    14·1 answer
  • Water flows from the bottom of a storage tank at a rate of r(t) = 200 − 4t liters per minute, where 0 ≤ t ≤ 50. find the amount
    5·2 answers
  • 2. Which of these values is the GREATEST?<br><br> 63/7<br> 450%<br> 8.99<br> -22
    7·1 answer
  • Which statements about the figure must be true? Select three options. A- Line segment A B is bisected by Line segment C D . B- L
    7·1 answer
  • A rental car company charges $62.50 per day to rent a car and $0.07 for every mile driven. Khadija wants to rent a car, knowing
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!