1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cupoosta [38]
3 years ago
15

Given the following linear function sketch the graph of the function and find the domain and range. for F(x)=2/7x -2

Mathematics
1 answer:
Igoryamba3 years ago
7 0

y =  \frac{2}{7} x - 2
domain and range are both all real numbers :)

You might be interested in
HELP ME PLSSS ITS DUE TODAY
Gnom [1K]

Answer:

<u>S': (2, 1)</u>

<u>T': (5, 3)</u>

<u>U': (1, -4)</u>

<u>S'': (1, 3)</u>

<u>T'': (4, 5)</u>

<u>U'': (0, -2)</u>

Step-by-step explanation:

Hi!

For Reflection Across the X-Axis use this :

(x, y) -> (x, - y)

So :

S': (2, 1)

T': (5, 3)

U': (1, -4)

and then the question also asks for a translation so we follow what it gave us:

S'': (1, 3)

T'': (4, 5)

U'': (0, -2)

Please ask me any questions that you still may have!

and Have a great day! :)

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
I'LL GIVE BRAINLIEST TO WHO EVER ANSWERS!!!!
Nookie1986 [14]

Answer:

Answer is Step 2

6 0
2 years ago
You have 55,000 in your savings account that pays 2.5% annual interest and the inflation rate is 3.4%. How much buying power wil
diamong [38]
We solve the question as follows:
Simple interest=Principle×Rate×Time
Thus given:
p=$55000, R=2.5%, time= 1 year
thus
Interest=55000×0.025×1=$1375

To evaluate the amount required to keep up with the inflation, your interest rate should match the inflation rate otherwise prices are going up faster than the savings.
Required interest rate=55000×0.034×1=$1870

The buying power lost will be the difference between your required interest and actual interest.

Thus:
Buying power lost=1870-1375=$495

8 0
3 years ago
Please help me !!!
kati45 [8]
23)~75r^2-48=3(25r^2-16)=3(5r-4)(5r+4)\\\\&#10;24)~45x^2-5=5(9x^2-1)=5(3x-1)(3x+1)\\\\&#10;25)~m^3n-mn^3=mn(m^2-n^2)=mn(m-n)(m+n)\\\\&#10;26)~6a^3-24ab^2=6a(a^2-4b^2)=6a(a-2b)(a+2b)\\\\&#10;27)~3x^2+15x-72=3(x^2+5x-24)=3(x-3)(x+8)\\\\&#10;28)~2m^2-4m+2=2(m^2-2m+1)=2(m-1)^2\\\\&#10;29)~x^3+9x^2-52x=x(x^2+9x-52)=x(x-4)(x+13)\\\\&#10;30)~4y^3+4y^2-120y=4y(y^2+y-30)=4y(y-5)(y+6)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2.
alukav5142 [94]

The area of the rectangular garden given the length and width is 16 1/2 square feet

<h3> Area of the garden</h3><h3 />
  • Length = 5 1/2 feet
  • Width = 3 feet

Area of a rectangular garden = length × width

= 5 1/2 feet × 3 feet

= 11/2 × 3

= 33/2

= 16 1/2 square feet

Learn more about area:

brainly.com/question/8409681

#SPJ1

5 0
2 years ago
Other questions:
  • How far apart is 37 and 17 remember their positives
    12·2 answers
  • The ratio of X's to O's is 15 over 10. . Use the image below to determine another ratio for X's to O's:
    7·2 answers
  • After collecting eggs from his chickens, Dale puts the eggs into cartons to sell. Each carton holds 12 eggs. Dale fills 15 carto
    9·1 answer
  • Y varies directly as x = 1/2 and y = 5/4. what is x when y is 60
    15·1 answer
  • The cost of 2 kg of onions is ₹24. What will the cost of 12 kg of onions be?​
    14·1 answer
  • Pls explain ASAP <br> Thanks
    9·2 answers
  • HELPPP PLEASEEE:) TYYY
    5·2 answers
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • 490 as a product of its prime factors
    12·1 answer
  • Round 56.14 to the nearest tenth
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!