1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katyanochek1 [597]
2 years ago
11

Marissa got 60% of the questions correct on her quiz out of 40 total questions. How many questions did she get wrong?

Mathematics
1 answer:
statuscvo [17]2 years ago
3 0

Answer:

24

Step-by-step explanation:

60% of 50 is equivalent to 24 so he answered 24 questions correctly

You might be interested in
What other multiplication facts can be used to find the product of 5×6?
Radda [10]
5*6 can be expressed as 5+5+5+5+5+5
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A grocery store charges $1.49 per pound of bananas. Use a unit rate to find the price of 3 pounds of bananas.
Anna007 [38]

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

Price if 1 pound of bananas=$1.49

Price if 3 pounds of bananas=3x$1.49

=$4.47

7 0
3 years ago
Function F(x)=x+1 and g(x)=5x+1 find the f(4)=g(x+1)
Lapatulllka [165]

The function of f(4) = g(x+1) gives the value of x that is -1/5.

<h3>What is the function addition?</h3>

It is the addition of two functions similar to the addition of any two polynomial functions.

Given;

F(x)=x+1

g(x)=5x+1

We need to find f(4)=g(x+1)

First substitute x = 4 in f(x)

F(x)=x+1

F(4) = 4 + 1

F(4) =  5

Now substitute x = x + 1 in g(x)

g(x)=5x+1

g(x + 1) = 5(x + 1) + 1

g(x + 1) = 5(x + 1) + 1

g(x + 1) = 5x + 5 + 1

g(x + 1) = 5x + 6

Then ,

F(4) = g(x + 1)

5 = 5x + 6

5x = 5 - 6

5x = -1

x = -1/5.

The function of f(4) = g(x+1) gives the value of x that is -1/5.

Learn more about function;

brainly.com/question/14438192

#SPJ1

7 0
2 years ago
What is the value of x? <br><br> Enter your answer in the box. <br><br> X =
agasfer [191]
102 ok i just have to write
8 0
2 years ago
The question is “Mike purchased 3 DVDs and 14 video games for $203. Nick went to the same store and bought 11 DVDs and 11 video
prohojiy [21]
DVD costs $13.
The video game costs $13.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Was my formula correct?
    13·1 answer
  • How do you factor this problem?
    11·1 answer
  • The water level of a lake fell by 1 1/4 in. during a 1 1/2 week long drought what is the average rate at which the water level c
    13·1 answer
  • A local little league has a total of 95 players, of whom 40% are right handed. How many right handed players are there?
    11·2 answers
  • What is 1,345/99 rounded to the nearest integer?
    8·1 answer
  • What are the rules?​
    11·2 answers
  • 3+2i rationalize the denominator
    13·1 answer
  • How is this ejercice: 15+x=4
    5·1 answer
  • Ok answer this question and i'll mark as brainliest and give u a cookie
    11·1 answer
  • Jonah’s restaurant bill comes to $50.65, and he leaves a 20% tip, then pay 7.25%tax of the original bill. What is Jonah’s total
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!