1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nana76 [90]
2 years ago
9

A football field not including the end zones is 100 yards long. How long is the football field in feet

Mathematics
1 answer:
jeka942 years ago
7 0
The answer is 300



1 yd = 3ft so multiply 3 by 100 and you get your answer

Hope this helped :D
You might be interested in
HELP PLEASE! 50 POINTS AND WILL MARK BRAINLIEST.
alex41 [277]

Answer:

a) independent = hours

   dependent = wages

b ) W = 10 + 5h

c)27.50

Step-by-step explanation:

The independent variable is the one that you change which is the number of hours that it takes

The dependent variable is the variable that changes based on the independent variable.  The wages depends on the hour worked so the wages are the independent variable

The wages equal the fixed cost plus the hourly rate times the number of hours  where W is the wages and h is the number of hours

W = 10 + 5h

W = 10 + 5( 3.5)

    = 10 + 17.5

    = 27.5

5 0
3 years ago
you go shopping and your bill comes to $54. The sales tax added on equals 7%. What is the amount of sales tax added to you bill?
Andreyy89
7.78 is the sales tax’s
6 0
3 years ago
Need help for this question asap please
mr_godi [17]

Answer:

option 4 = 25

Step-by-step explanation:

given= chord js and hL intersects at poimt p

to find = value of x

solution:according to the therom;

if the line extensions of the chordJS and HL INTERSECTS at point K then their lenghts satisfy

JK×KS=HK×KL

10×30=X×12

300=12x

300/12=x

25= x

3 0
3 years ago
Help within 10 min pleeeeeeeeeease
sineoko [7]
The answer should be 75
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A farmer wants to determine if a new fertilizer gives her a better crop yield than her old one
    8·1 answer
  • Is y= x/2 + 6 linear or nonlinear
    11·1 answer
  • How much would homeowners insurance for $100,00
    12·1 answer
  • A bird-watcher estimates the number of songbirds to the number of birds of prey he will see on a bird-watching trip. His predict
    7·2 answers
  • Part B
    7·1 answer
  • A Broadway theater has 400 ​seats, divided into​ orchestra, main, and balcony seating. Orchestra seats sell for $ 80 comma main
    7·1 answer
  • Lana ate at her favorite restaurant last weekend. She decided to leave a 20% tip for her server. Before tip, her bill came to $3
    8·2 answers
  • A number x is equal to 7. 24. 48. What is the smallest positive integer y such that the product xy is a perfect cube
    11·1 answer
  • This is my last question ​
    6·2 answers
  • Find the area of the circle. Use the approximate value of 3.14 for pi.
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!