1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nady [450]
3 years ago
11

Evelyn was 9 when her brother was born. Which equation tells you how to find Evelyn's age if you know victor's age? E=Evelyn V=V

ictor
A. e + v=9
B. e = v - 9
C. e = v + 9
D. v = e + 9
Mathematics
2 answers:
Tamiku [17]3 years ago
6 0

Answer:

why dont you try

C.e=v+9

it is the correct girl

Step-by-step explanation:

thank me later

Rina8888 [55]3 years ago
3 0

C. e = v + 9

This is the answer

You might be interested in
I don’t get this work I can’t solve it
Darina [25.2K]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

-7+1+ -1 * -6

Using PEMDAS, we multiply and divide first

-1*-6 = 6

Then we add and subtract from left to right

-7+1+ 6

-6+6 =0

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If angle a has the terminal ray that falls in the fourth quadrant and cosine a equals 5/9 then determine the value of sin a in s
Tema [17]

Answer: -\dfrac{2\sqrt{14}}{9}

Step-by-step explanation:

Given

\cos a=\dfrac{5}{9}

a lies in the fourth quadrant

So, sine must be negative in the fourth quadrant

Using identity \sin ^2 x+\cos^2 x=1 to find sine value

\Rightarrow \sin^2 a=1-\dfrac{5^2}{9^2}

\\\\\Rightarrow \sin^2 a=1-\dfrac{25}{81}\\\\\\\Rightarrow \sin^2 a=\dfrac{56}{81}\\\\\\\Rightarrow \sin a=-\sqrt{\dfrac{56}{81}}\\\\\\\Rightarrow \sin a=-\dfrac{2\sqrt{14}}{9}

8 0
3 years ago
A 24 pack box of colored gel markers cost $12.96 what is the cost per marker?
adoni [48]

Answer:

approx. $1.85 or $1.86 each marker

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dennis decided he wanted to go to the carnival. The carnival charges $6.00 for entry and $1.50 for each ride.
myrzilka [38]

We want to create a linear equation to model the given situation.

A) c(r) = $6.00 + $1.50*r

B) 19 rides.

We know that the carnival charges $6.00 for entry plus $1.50 for each ride.

A) With the given information we can see that if you ride for r rides, then the cost equation will be:

c(r) = $6.00 + $1.50*r

Where c(r) is the cost for going to the carnival and doing r rides.

B) If you have $35.00, then we can solve:

c(r) = $35.00 =  $6.00 + $1.50*r

Now we can solve the equation for r.

$35.00 =  $6.00 + $1.50*r

$35.00 -  $6.00 = $1.50*r

$29.00 = $1.50*r

$29.00/$1.50 = r = 19.33

Rounding to the next whole number we get: r = 19

This means that with $35.00, Dennis could go to 19 rides.

If you want to learn more, you can read:

brainly.com/question/13738061

7 0
3 years ago
Hi, I need help with this question.
mart [117]
Use trigonometry to find your answer 

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Round these decimals to 2 decimals places.Please I need some help...
    13·2 answers
  • Translate fifteen more than two times a number into numbers
    6·1 answer
  • To investigate whether or not people tend to marry spouses of similar ages or whether husbands tend to be older than their wives
    9·1 answer
  • What is 7s + (2s) - (19s) =
    10·1 answer
  • Katherine paid $25.56 for12 gallons of gasoline. What is the price per gallon of gasoline? per gal
    6·1 answer
  • Which results from a cross section made perpendicular to be base of a square pyramid
    9·1 answer
  • Although it is now extinct, the Carolina parakeet was last seen in Florida in 1920. Back then, large areas of habitat were logge
    15·1 answer
  • At the craft store, Gabby bought a bag of brown and yellow marbles. The bag contained 10 marbles, and 90% of them were brown. Ho
    12·1 answer
  • Does anyone know any good Algebra 1 studying tips. Big tests coming up.
    8·1 answer
  • (0,7) =(0+X/2,6+y/2)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!