1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vilka [71]
2 years ago
13

What is thissssssssssssssss pls help

Mathematics
2 answers:
weeeeeb [17]2 years ago
5 0
8 - 4 = 7 - 3 because it has a equal sign in the middle meaning that you have to find an equation that’s equal to it. So thats why the missing number is 3
avanturin [10]2 years ago
3 0
3
are you serious? If you are, here’s the explanation:
It’s like finding x
8-4=7-x
Let’s simplify it, we know that 8-4=4
4=7-x
Now, we wanna get x by itself, since that’s what we’re looking for.
Go ahead & get rid of 7. Since 7 is a positive number, well subtract it. Also, remember that what we do on one side, we must do to the other side, so subtract 7 on BOTH sides
4-7=-x
Simplify.
-3=-x
Now, we need x to be positive, so let’s get rid of the negative sign (-).
We’ll do this by dividing -1 on BOTH sides.
3=x ——> x=3
Hope this helps! :)
You might be interested in
Cuanto da (9+4m)² cuadrado de binomio ayudaaaaa
Korolek [52]

Answer:

16m^2 + 72m + 81

Step-by-step explanation:

you expand it, by (9+4m)(9+4m), using distributive property you get

81 + 36m + 36m + 16m^2, simplifying you get the answer

8 0
1 year ago
Rate how emo I am!!!
Nutka1998 [239]
5 ish not really emo
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The sum of 11.6 and 4.1 by rounding each number to the nearest whole.
Karo-lina-s [1.5K]
11.6 rounded to the nearest whole is 12 and 4.1 rounded to the nearest whole is 4 (rule is if the decimal [or number in general] is 4 or lower, the whole stays the same and if the number is 5 or higher, the whole goes up by one). 12+4=16
3 0
2 years ago
A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
nikklg [1K]
The unit price is $1.23 (I think!!)
6 0
3 years ago
How does algebra affect how people can learn from each other?
pantera1 [17]

Algebra is Faster And Better Than “Basic” Math

Just as multiplying two by twelve is faster than counting to 24 or adding 2 twelve times, algebra helps us solve problems more quickly and easily than we could otherwise. Algebra also opens up whole new areas of life problems, such as graphing curves that cannot be solved with only foundational math skills.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the system by substitution.<br> y = -8x – 49<br> y = -1
    12·2 answers
  • 18.4x-3.1=12.4x-16.9
    10·1 answer
  • 6. Which of the following is NOT coterminal to 337°?<br> 23 deg<br> 697 deg<br> -23 deg<br> -383 deg
    13·1 answer
  • The number of possible out comes for a 4 digit PIN number
    8·2 answers
  • Hello, can you please express this without denominators with the work?
    9·1 answer
  • Can some one help me ASAP please
    5·2 answers
  • Please answer the question!
    15·2 answers
  • Which is an equation of a direct proportion?
    14·2 answers
  • What is a geometric sequence
    12·1 answer
  • Need some math help 50pts
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!