1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksley [76]
3 years ago
10

If sinø=3/5 then tanø=?

Mathematics
1 answer:
nikdorinn [45]3 years ago
6 0

Answer:

p/h=3/5.

...b=4

cos theta = 4/5

tan theta = 3/4

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Math 8: Linear Functions, Part 2
Studentka2010 [4]

Answer:

\boxed{\text{1. y + 5 = -4(x - 3); \qquad 2. y - 8 = x + 1}}

Step-by-step explanation:

Question 1

The point-slope formula for a straight line is

y – y₁ = m(x – x₁)

x₁ = 3; y₁ = -5; m = -4  

Substitute the values

\boxed{\textbf{y + 5 = -4(x - 3)}}

The diagram shows the graph of equation 1 (red) with slope -4 passing through (3,-5).

Question 2

x₁ = -1; y₁ = 8; m = 1  

Substitute the values

\boxed{\textbf{y - 8 = x + 1}}

The diagram shows the graph of equation 2 (green) with slope 1 passing through (-1,8).

3 0
4 years ago
Find a simplified expression to represent the area of the triangle. The area formula for a triangle is bh, where b is the base a
snow_tiger [21]

Answer:4x^2+22x-12

Step-by-step explanation:

height=(2x+12)

base=(4x-2)

Area of =(base x height)/2

Area of =((4x-2)(2x+12))/2

Area of =(8x^2+48x-4x-24)/2

Area of =(8x^2+44x-24)/2

Area of =4x^2+22x-12

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hank bought 3 more boxes of cereal than gallons of milk. He bought x boxes of cereal at $2.79 each. Each
Over [174]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A gallon of Moo Milk costs \$5.12$5.12dollar sign, 5, point, 12. What is the price, in dollars, of an 888 ounce glass of Moo Mil
Sladkaya [172]
The correct statement is:
A gallon of Moo Milk costs $5.12 What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gallon.

Solution:
Cost of 1 gallon of Moo Milk = $ 5.12

1 gallon = 128 ounces, so we can write:

Cost of 128 ounces of Moo Milk = $ 5.12

Cost of 1 ounce of Moo Milk = $ 5.12/128 = $ 0.04

Cost of 8 ounces of Moo Milk = $ 0.04 x 8 = $ 0.32

Thus, 8 ounces of Moo Milk will cost $ 0.32
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
142 students are going on a field trip. There will be six drivers, and two different types of vehicles. A bus can hold 51 people
otez555 [7]

Answer: 2 buses and 4 vans would be needed

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of buses that would be needed.

Let y represent the number of vans that would be needed.

There will be six drivers, and two different types of vehicles. This means that

x + y = 6

142 students are going on a field trip. A bus can hold 51 people while a van can hold 10. This means that

51x + 10y = 142 - - - - - - - - - - - 1

Substituting x = 6 - y into equation 1, it becomes

51(6 - y) + 10y = 142

306 - 51y + 10y = 142

- 51y + 10y = 142 - 306

- 41y = - 164

y = - 164/ - 41

y = 4

x = 6 - y = 6 - 4

x = 2

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following correctly represent the commutative property?
    14·2 answers
  • A scale drawing of rectangle is made by using a scale factor of 5/8. The original in the scale drawing are shown below.
    15·2 answers
  • The answer to this question
    9·1 answer
  • Devin recorded the number of hours he played a video
    12·2 answers
  • Use a calculator to find an approximate solution to the equation. Round any intermediate work and steps to three decimal places.
    6·1 answer
  • The mean of this set of numbers <br> {20, 30, 40, 50, 60, 70, 80} is??
    14·2 answers
  • 3(x+3)+3x=15<br><br> Solution and check<br><br> Shown in attachment below
    15·1 answer
  • All of the following are equivalent, except _____.
    9·2 answers
  • Define logic and explain how it is used in math.
    12·2 answers
  • 3(4x+3)-2=12x+7 <br> explain please
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!