1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bagirrra123 [75]
2 years ago
15

Pls help I don’t know what to do and it’s due today

Mathematics
2 answers:
Volgvan2 years ago
6 0

Answer:

it's easier if you use the scan & solve. that brainly provided for you

joja [24]2 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

Ryan's garden=1.3 yards wides

We know that,

1 yard=0.914 meters

so,

1.3 yards=0.914×1.3=1.1882=1.9

So,

Ryan's garden is 1.9 meters wide.

You might be interested in
Suppose that x is the probability that a randomly selected person is left handed. The value (1-x) is the probability that the pe
harina [27]

Answer:

The maximum variance is 250.

Step-by-step explanation:

Consider the provided function.

V(x)=1000x(1-x)

V(x)=1000x-1000x^2

Differentiate the above function as shown:

V'(x)=1000-2000x

The double derivative of the provided function is:

V''(x)=-2000

To find maximum variance set first derivative equal to 0.

1000-2000x=0

x=\frac{1}{2}

The double derivative of the function at x=\frac{1}{2} is less than 0.

Therefore, x=\frac{1}{2} is a point of maximum.

Thus the maximum variance is:

V(x)=1000(\frac{1}{2})-1000{\frac{1}{2}}^2

V(x)=250

Hence, the maximum variance is 250.

4 0
3 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
when 200 apples are sold at Rs 1.50 each there will be rupees hundred loss how many apples should be sold for rupees 150 to gain
Lera25 [3.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Sales price of 200 apples = 300

At this price, there was loss of Rs. 100

Means the cost of the apples was

300 + 100 = Rs. 400

To earn Rs. 100, they should have been sold for Rs. 500

4 0
3 years ago
Can someone help me and explain it to me
Alex_Xolod [135]

Answer:

1) 6

2)4

3)27

4)126

5)15

Step-by-step explanation:

1. We need to see how many 8-miles are in 24 miles, than multiple it with 2in.

(24/8)*2=3*2=6in

2. Fist we calcue how many 17-feets are in 68feets, and multiple that with 1in.

(68/17)*1=4

3. We first see how many 3ins are in 9ins, and than multiple that with 9feet

(9/3)*9=3*9=27

4. First see how many 2ins are in 36ins, and then multiple it with 7.

(36/2)*7=18*7=126feet

5. See how many 15fts are in 75ft And than multiple it with 3.

(75/15)*3=5*3=15

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the five arithmetic means between -18 and 36
Andreas93 [3]
Yeah it really be like that sometimes, you gotta try girl
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a system of equations to describe the situation below, solve using substitution, and fill
    11·1 answer
  • Why does the value of money that you save increase over time?
    10·1 answer
  • Nathan cut a rectangular tile in half for his kitchen floor design. The tile was NOT a square. He made once cut along a diagonal
    10·2 answers
  • Members of the student concil are conducting a fundraiser by selling school calendars. After selling 80 calendars, they had a lo
    9·1 answer
  • Y❤Ʊ Ѡ❤ᑎDƐŔFƱĿ ṖƐŔS❤ᑎ Y❤Ʊ!!!!!!!
    5·1 answer
  • Na função definida por f(x)= 3x²-5x+6 seu gráfico é uma:
    7·1 answer
  • The height of adult men in the United States is normally distributed with a mean of 70 inches and a standard deviation of 3 inch
    9·1 answer
  • the sum of two numbers is 63. The smaller number is 9 less than the larger number.what are the numbers
    9·1 answer
  • Provide an exact evaluation of the expression:
    6·2 answers
  • (1)Kamlesh brought a juice bottle of 5 litres. He drank 214 litres
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!