1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
10

A clydesdale drinkes about 120 gallons of water 4 days.At this rate about how much many gallons of water does a clydesdale drink

in 28 days.
Mathematics
1 answer:
Margarita [4]3 years ago
8 0
Gallons of water drank in 4 days = 120
Gallons of water drank in a day = 120/4
= 30
Gallons of water drank in 28 days = 30 × 28
= 840
You might be interested in
Wally is rebuilding his fence. Each section of the fence will have 12 vertical boards that are each eight inches wide. He’s goin
Gennadij [26K]

Answer:

20-degree angle

Step-by-step explanation:

hope this helps

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve 5x = 2 writing your answer as a fraction in its simplest form
sveticcg [70]

Answer:

x = 2/5

General Formulas and Concepts:

<u>Pre-Algebra</u>

Order of Operations: BPEMDAS

  1. Brackets
  2. Parenthesis
  3. Exponents
  4. Multiplication
  5. Division
  6. Addition
  7. Subtraction
  • Left to Right

Equality Properties

  • Multiplication Property of Equality
  • Division Property of Equality
  • Addition Property of Equality
  • Subtract Property of Equality

Step-by-step explanation:

<u>Step 1: Define</u>

5x = 2

<u>Step 2: Solve for </u><em><u>x</u></em>

  1. Divide 5 on both sides:                    x = 2/5

<u>Step 3: Check</u>

<em>Plug in x into the original equation to verify it's a solution.</em>

  1. Substitute in <em>x</em>:                     5(2/5) = 2
  2. Multiply:                                2 = 2

Here we see that 2 does indeed equal 2.

∴ x = 2/5 is the solution to the equation.

5 0
3 years ago
Please please please help me with this question, this is my third time posting it.
netineya [11]

I wanna say B cause on my calc 1/3x is less steep than g(x) but idk good luck <3

3 0
3 years ago
Asap math.<br><br><br><br><br><br><br> .........
Mademuasel [1]
Answer: 15

Step by step explanation:
4 0
3 years ago
if a person paid rs 32 as VAT to buy an article of cost Rs 2750 then how much money he /she pay? find it​
bekas [8.4K]

The total amount paid for the article is Rs2782

<h3>How to determine the amount paid?</h3>

The given parameters are:

Article = Rs 2750

VAT = Rs 32

The amount paid is calculated using:

Amount = Article + VAT

This gives

Amount = 2750 + 32

Evaluate

Amount = 2782

Hence, the total amount paid for the article is Rs2782

Read more about VAT at:

brainly.com/question/20392481

#SPJ1

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Which of the following correctly uses absolute value to show the distance between -60 and 11? (5 points)
    9·1 answer
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • Evaluate: \frac{23}{56} + \frac{3}{8} - ( - \frac{4}{28} )
    10·1 answer
  • Please please help thanks!
    7·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through the points (0,5) and (2/3)
    13·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (4,-1) and (8,5)?
    5·1 answer
  • What is the volume of the rectangular pyramid shown​
    8·1 answer
  • An educational researcher is studying two similar high schools in different states. Suppose that 50% of all
    14·1 answer
  • How many different 3-digit PIN codes are there that only include the digits 7, 4, 3 and 2?
    10·1 answer
  • HbUhgghbjhgbijhnh(uhgbuygbuyg..
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!