1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
malfutka [58]
2 years ago
5

A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​

Mathematics
1 answer:
Delvig [45]2 years ago
8 0

<em>Look</em><em> </em><em>at</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>attached</em><em> </em><em>picture</em><em> </em><em>⤴</em>

<em>Hope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>u</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

You might be interested in
80000 times 60 plus 89
snow_lady [41]

Answer:

4,800,089

Step-by-step explanation:

You must multiply 80000 by 60 first, which an easy way to solve is multiply 8 by 6 and then add the amount of zeroes in both of those numbers so 48, and then 5 zeroes. So 4,800,000. Then you want to add 89.

3 0
3 years ago
Lindsay used two points, (x 1, y 1) and (x 2, y 2), to find the equation of the line, y = mx + b, that passes through the points
Gala2k [10]

Answer:

tb i think its A

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr Smith bought x number of shirts for the new members of her chorus. The cost for x number of shirts, including $3.99 shipping
fiasKO [112]

We are given that the cost of each shirt = $12.25

It is given that she bought total 'x' shirts, each of cost $12,25.

So, the cost of 'x' shirts is  dollars

Also, there is a shipping charge of $3.99

So, the total cost of 'x' shirts is

Since, the shirts cost her total $77.49.

We have the equation,

12.25x + 3.99 = 77.49

4 0
2 years ago
Alex wrote the equation y = 2x + 3 to describe a tile pattern. Use his equation to complete the table. how would you graph it​
butalik [34]
This is what I have found, hope this helps!!!

6 0
2 years ago
What is the image point of (4, - 7) after a translation right 4 units and up 5 units?
ira [324]

Answer:

<em>( 8, - 2 )</em>

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Define a variable and write an expression for the phrase. 8 minus a number
    11·2 answers
  • Hellp mee pleeeease​
    12·2 answers
  • What the same of this two?
    5·1 answer
  • There are 60 tables in a restaurant, with 25% of them seating 22 people. The tables remaining seat 44 people. How many seats are
    8·1 answer
  • I NEED HELP ASAP!!!!
    8·1 answer
  • How do I work out the problem 44,756÷167
    10·1 answer
  • A jar pinto beans and black beans in a ratio of 1:1, and 300 of the beans are pinto beans. How many beans are there in the jar?
    6·1 answer
  • Simplify 18 - 6x + 5x - 11
    9·1 answer
  • Tony made $172.50 tutoring last weekend. He tutored for 7 1/2 hours. How much does Tony charge per hour to tutor?​
    11·1 answer
  • Answer with solutions thank you
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!