1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timofeeve [1]
3 years ago
5

An item was bought for £3 000. It was sold for £1 800. What was the percentage loss? Please help

Mathematics
2 answers:
ikadub [295]3 years ago
8 0

Answer:

40% loss

Step-by-step explanation:

1800 is 60% of 3000. That means the loss between those two values is 40%

Gekata [30.6K]3 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

real real on the 11th July world population Day is celebrated on the table that day was across the world it is

You might be interested in
A line is the locus of points that:
Len [333]

Answer:

Option D

Step-by-step explanation:

Option A represents the circle

Option B represents the parabola

Option C represents the ellipse

Option D represents the line

6 0
3 years ago
The ratio of pounds of vegetables to pounds of protein on the dinner plate is 5 to 2. IF
leva [86]

Answer:

10 lbs

Step-by-step explanation:

25 is to 5    as   x is to 2

25/5 = x/2

2 * 25/5 = x = 10 lbs

8 0
2 years ago
a dance team has 80 dancers.The ratio of seventh-grade dancers to all dancers is 5:16.Find the number of seventh-grade dancers o
PSYCHO15rus [73]

Answer:

  25

Step-by-step explanation:

Each of the 16 "ratio units" representing all 80 dancers must stand for ...

  (80 dancers)/(16) = 5 dancers

Then 5 "ratio units" representing seventh-grade dancers will stand for ...

  5 × 5 dancers = 25 dancers

___

Another way to figure this is to write the proportion ...

  (seventh-grade dancers)/(all dancers) = 5/16

  seventh-grade dancers = (all dancers)×(5/16) = 80×5/16

  seventh-grade dancers = 25

5 0
3 years ago
How many unit tiles need to added to the expression x^2+4x+3 to form the perfect square trinomial?
Nuetrik [128]

x^2 + 4x + 3 + 1 = (x + 2)^2

So 1 need to be added.

7 0
3 years ago
Can somebody help me with my social studies?
nata0808 [166]

Answer:

yep what's the question

8 0
3 years ago
Other questions:
  • NEED HELP IN MATH . THANKS
    15·1 answer
  • 30 PTS, Need assistance!
    5·2 answers
  • An automobile dealer had 360 cars and trucks in stock during the month. He must pay an inventory fee of $2 per car and $5 per tr
    5·1 answer
  • Which of the following measurements is a little more than 3 feet?
    14·1 answer
  • Simplify using perfect squares or factor trees. Show your work.
    7·1 answer
  • Please help me idk this
    5·1 answer
  • A video camera is priced $299. What will the<br> price of the video camera be after 6% sales tax?
    11·1 answer
  • Caleb types 100 words in 5 minsutes . What is the unit rate
    7·1 answer
  • Please someone help me answer this ASAP
    7·1 answer
  • Carlos mixed 4/15 L of chocolate syrup with 1/2 L of milk
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!