1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
worty [1.4K]
3 years ago
6

Help as quick as possible

Mathematics
2 answers:
Ymorist [56]3 years ago
6 0

Answer:

7/2 = 35/10 & 3/5 = 6/10

Step-by-step explanation:

This is very hard to be explained, sorry.

Ivanshal [37]3 years ago
5 0

Answer:

The first one:   35/10

Second:   6/10

Step-by-step explanation:

These are the answers because since you are trying to solve to get a denominator of 10, you must multiply both the to and bottom numbers by whatever you need to get the denominator to 10.  For example, for 3/5 you would multiply both the top and bottom numbers by 2, because you nned to multiply the denominator by 2 to get 10.

You might be interested in
Annette is surveying people in the city about their interest in a new shopping mall. She found that 180 people, or 30% of those
Vesna [10]

Answer:

306 people were surveyed

Step-by-step explanation:

180 people + 70% = 306 people surveyed

4 0
3 years ago
The sales tax on a surfboard is $12. What is the percent of sales tax?
Rudik [331]
X= sales tax %

Step 1:
$240 * sales tax %= $12
240 * x= 12
240x=12
Divide both sides by 240
x= 0.05 (decimal of the %)


Convert to %:
Multiply decimal by 100 (or move decimal to the right two decimal places
=0.05 x 100
=5 %

The sales tax is 5%.

Hope this helps! :)


8 0
3 years ago
How do you estimate 586-321
aniked [119]
I would estimate about 240
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write out the following proportions in words. 81/9 = 45/5
sergiy2304 [10]
What do you mean by in words?
7 0
3 years ago
Question 5 of 10
Hitman42 [59]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The table shows values for functions f(x) and g(x) .
    11·1 answer
  • A store has a sale on paper cups, 200 cups for $15.00. During the sale, what is the unit price per cup?
    12·1 answer
  • A car moving at a constant speed travels 88 feet in 2 seconds. Use a proportion to find how many feet it travels in one minute
    10·1 answer
  • Translate the figure three units right in one unit up<br>​
    10·1 answer
  • If the markup formula is 40% of cost and selling price of an item is 4999 what is the cost
    13·1 answer
  • What is true about an exterior angle of a tringle
    7·1 answer
  • Triangle Inequality Theorem: The sum of the lengths of any two sides of a triangle is greater than the length of the third side.
    12·1 answer
  • A ladder leans against the side of a house. The angle of elevation of the ladder is 65° when the bottom of the ladder is 12 ft f
    15·1 answer
  • I will mark brainliest .. help me
    5·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through both given points.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!