1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GuDViN [60]
3 years ago
7

A coin bank has 17 coins that contains only dimes and quarters. The coins are worth $3.35. How many of each coin are in the bank

?
Mathematics
1 answer:
Dafna11 [192]3 years ago
6 0

Answer:7 quarters and 6 dimes

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Write words to match the expression 3+(4×12)
Airida [17]
3 more than the produce of 12 and 4.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
To solve for y in the equation 2y + y = 5, what first step would need to be taken? Subtract 2 from each side. Add 2y and y. Subt
cricket20 [7]

Answer:

Add 2y and y.

Step-by-step explanation:

you have to combine what is common

plz give brainliest

4 0
3 years ago
Elliot has a total of 26 books. He has 12 more fiction books than nonfiction books. Let x represent the number of fiction books
photoshop1234 [79]

ok but what's the question? u gave us info but what's the question

8 0
2 years ago
What is a conversion factor that you can use to convert gallons to pints.How did you find it
swat32
To convert gallons to pints, multiply the gallons by 8. Since there are 4 quarts in a gallon and 2 pints in each quart, you multiply by 8 since 4*2 is 8.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
6x+9y=15<br> -12x-18y=-30<br> Solve system by elimination <br> Giving 10,pts
larisa [96]

Answer:

dssfgffdddfggrrghygfdedfhyjjujtg

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Hector went shopping for a computer. At RST store, a computer originally prices at $955 had a price reduction of 40%. What was t
    13·2 answers
  • Assume that you don’t know any kind of longhand method of division. Explain how you can use reasoning to calculate 495 ÷ 35
    10·1 answer
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • Suppose a &gt; 0 is constant and consider the parameteric surface sigma given by r(phi, theta) = a sin(phi) cos(theta)i + a sin(
    5·1 answer
  • Whats the range of y=2x-7
    14·2 answers
  • 132 boys to 89 girls what's the ratio
    10·1 answer
  • Subtract<br> (2x²+5) - (4x - 3)
    5·2 answers
  • A store is having a buy one get one 30% off sale. During the sale Christopher buys two pairs of shoes that each have a regular p
    14·1 answer
  • Simplify<br> CLEAR Step By Step Explanation Please. <br> Will Mark Brainliest
    12·1 answer
  • Tammy runs 8 miles in 45 minutes. How many minutes does she take per mile?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!