1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
3 years ago
13

A line and a point not on the line lie in exactly one plane. True False

Mathematics
2 answers:
Paraphin [41]3 years ago
7 0
True, they exist in exactly one plane
yulyashka [42]3 years ago
7 0
True it does line up.
You might be interested in
Mrs. Stevenson wants to split her class into 4 teams: Team A, Team B, Team C, and Team D. There are 28 students in her class. To
olga_2 [115]
The probability that both of the students are on Team D is about 5.56%

There are 4 teams, so the first person has a 1/4 chance of being on Team D.

However, for the second person, there are only 6 spots left out of 27 to be on Team D.

To find the combined probability, we need to multiply the two fractions.

1/4 times 6/27 = 1/18 or about 5.56%
3 0
3 years ago
D'Naisa mixed her favorite shade of orange paint. She had 111 gallon of orange paint and added 222 quarts of yellow paint and 33
natka813 [3]

Answer:

7.5 Quarts

Step-by-step explanation:

D'Naisa mixed the following:

  • 1 gallon of orange paint
  • 2 quarts of yellow paint
  • 3 pints of red paint.

We are to determine in total, the number of quarts of paint that she mixed. this is done by converting each of the volume to quart.

<u>1 gallon of orange paint</u>

  • 1 gallon = 4 Quarts
  • Orange Paint=4 Quarts

<u>3 pints of red paint.</u>

  • 1 pint =0.5 quart
  • 3 Pints =3 X 0.5 Quart
  • =1.5 Quart of red paint

Therefore,

Total Volume of Paint Mixed in quart= Volume of Orange+Yellow+Red

=4+2+1.5

=7.5 Quarts

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3) -x + 15 = x + 6 - 5​
Vikentia [17]

Answer: 17

but before you put that was the '3' included?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the unit rate<br> $140 for 18ft
scZoUnD [109]
You have an equation:18ft=$140. To find the unit rate for ft, divide both by 18:/18ft= $140/18= $7.78/1ft.
8 0
3 years ago
How can you use a 1/8 cup to measure 2/8 cup cornstarch
Semenov [28]
2/8 ÷ 1/8 = 2

2 of 1/8 cup equal to 2/8 cups
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Statistics question, please help.
    14·2 answers
  • In a reliability test there is a 42% probability that a computer chip survives more than 500 temperature cycles. If a computer c
    5·1 answer
  • A type of golf ball is tested by dropping it onto a hard surface from a height of 1 meter. The height it bounces is known to be
    15·1 answer
  • X+136 x+56<br> Solve for x
    9·1 answer
  • Help question 3 thanks
    7·1 answer
  • Which is equivalent to the expression 8x(3x+7) A. 24x+15 B. 24x shift6 2+56 C.24x shift6x +56x D. 24x shift6 +15x
    5·1 answer
  • Giving brainlest plz help me fast!!! I know this is physics but its also math (Look its math in science ok)
    14·2 answers
  • I need someone to explain what I did wrong
    8·1 answer
  • If (3 – x) + (6) + (7 - 5x) is a geometric series, find two possible values for х b the common ratio C c the sum of the GP.​
    15·1 answer
  • LAST ATTEMPT IM MARKING AS BRAINLIEST!! (Draw a dilation of the figure using the given scale factor )
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!