1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katen-ka-za [31]
2 years ago
14

The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?

Mathematics
2 answers:
Maslowich2 years ago
8 0
$3/pound. $12 divided by 4 pounds is $3 per pound.
Leto [7]2 years ago
7 0
It’s $3 because when you divide 12 by 4 you get three getting the price of how much each pound is per tomato
You might be interested in
Please helppp answer correctly !!!!!!!!!!!!!! Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!!
horrorfan [7]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

Remember that the centroid splits the 3 medians of a triangle into a ratio of 1:2

Since TS < TN, TS = 42/2 = 21

7 0
2 years ago
What is the modulus of 2 – 3i?
Bas_tet [7]
What is the modulus of 2 – 3i?

8 0
3 years ago
a movie theater has 24 screens. the ratio of action films to other films is 1:2 in the summer. how many action films are shown?
stiv31 [10]
12 action films are shown.
This is because if the ratio is 1:2, that means that exactly half of the total amount of movies are action. Thus, to evaluate this problem, you would find half of 24.
24 \div 2 = 12
5 0
3 years ago
Farm A has 120 sheep. of the sheep have lambs. Some of the sheep have 1 lamb and some of the sheep
Ainat [17]

Answer:

75/120 = 15/24 = 5/8

Step-by-step explanation:

3 + 5 = 8 There are 8 parts

120 / 8 = 15

15 X 5 = 75

There are 75 sheeps with 2 lambs

3 0
2 years ago
Find a whole number x in x/113 so that the ratio is a good estimate for pi
NISA [10]
So the initial question is x / 113 = 3.14 (we're keeping it a smaller decimal for now)

What you should do first is multiply both sides by 113

Your answer should be x = 354.82

Round this up to x = 355. <-- This is why we only used 3.14 at the start

Now check your work:
x / 113 = ?
355 / 113 = 3.14159265358979... which essentially is pi
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How can I solve h-17=-12
    9·2 answers
  • Which of the equations has a solution of 7.
    7·2 answers
  • Complete this statement:
    8·1 answer
  • Convert 24 oz/qt to pounds per gallon
    15·2 answers
  • Susie ran a total of 181.8 minutes in 9 days. If she ran for the same amount of time each day, how many minutes did she run per
    5·1 answer
  • Andy found these three ordered pairs for the equation y = 65x +250: (0, 250), (5,575), and (10,900). He graphed the ordered pair
    5·2 answers
  • Bob stands 12 feet above sea level. Jack dives 12 feet below sea level. What is the difference of the boys distance.
    5·2 answers
  • Evaluate the expression 3⋅f(−4)−3⋅g(−2)
    13·1 answer
  • Cherry Avenue Park is in the shape of a rectangle. What is the area, in square
    9·1 answer
  • PLSSSSSSSSS ANSWER I GOTTA FINISH THIS IN THE NEXT 50 MINUTES
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!