1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katen-ka-za [31]
3 years ago
14

The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?

Mathematics
2 answers:
Maslowich3 years ago
8 0
$3/pound. $12 divided by 4 pounds is $3 per pound.
Leto [7]3 years ago
7 0
It’s $3 because when you divide 12 by 4 you get three getting the price of how much each pound is per tomato
You might be interested in
The longest side of an acute triangle measures 30 inches. The two remaining sides are congruent, but their length is unknown.
Leno4ka [110]
Really, we don't need to use that much math--we can use logic instead. Since the two congruent sides must be longer than 30in, the total has to be greater than 60in (the longest side plus the congruent sides.) So for our answer, we want the smallest total that is above sixty, which in this case is 72.44in.

Hope I helped, and let me know if you have any questions :) I can explain the real math if you want, it was just unnecessary here.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Quick and easy math questions
maw [93]

Answer:

32/68

Step-by-step explanation:

32+36 = 68

therefore the answer is

32 upon the whole total 68

32/68

hope this helps

pls mark brainliest!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Convert 0.0001 to a power of 10.
Damm [24]
<span> 10^-4 is the answer</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store charges $2.10 for a medium bag of fruit slices. Assuming that the rate stays the same, how much should the store charge
melomori [17]
Hey there,

Your question states: <span>A store charges $2.10 for a medium bag of fruit slices. Assuming that the rate stays the same, how much should the store charge for a large bag of the slices?

So sense this is a medium bad of fruit slices, we would divide 2.10 by 2.

Your answer would be 1.5 Now, all we do is we add 2.10+1.5 and we get 3.15. The reason would be because sense we now know the price of the size of it being small, we just add that size on top of the medium size to get 3.15.

Hope this helps.
~Jurgen</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. White can walk 3 miles in 45 minutes. How far can he run in 1 hour
levacccp [35]

Answer:

Mr. White can walk 4 miles in 1 hour.

Step-by-step explanation:

45min/3miles

60min/?miles

1 mile in 15 minutes

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A 3- pound pork loin can be cut into 10 pork chops of equal weight. How many ounces is each pork chop ?
    12·1 answer
  • 40÷{19−1+(6÷4−1)} PEMDAS form
    14·1 answer
  • What is the reciprocal of 4 over 5​
    11·1 answer
  • 35 rounded to the nearest 100
    14·1 answer
  • Seeman bought 2 wholes 1/5 pound of carrot for 6.60 at that
    14·1 answer
  • Evaluate: 5c + 7d - 5 for c = -2 and d=3
    12·2 answers
  • Can someone tell me what those signs in each of those equations mean? I haven't seen them before
    5·1 answer
  • I NEED HELP PLZ AND FAST THANK YOU!!
    6·2 answers
  • Which golfer is the least consistent
    13·1 answer
  • When loaded with bricks, a lorry has a mass of 11 600 kg
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!