1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
german
3 years ago
10

In June, the price of a pair of inline skates is $165. The price changes each of the next 3 months.

Mathematics
1 answer:
Natasha2012 [34]3 years ago
8 0

Answer:

july: $153 august: $155 september: $156

Step-by-step explanation:

You might be interested in
13. Three friends equally share 12 of a pizza. How much of the pizza does each friend get?
ahrayia [7]
4 slices of pizza. You get this by dividing the total amount of slices but the amount of people.
5 0
1 year ago
How do you find the common ratio of <br>-3, -18, -108, -648 ​
Olegator [25]
The common ratio is 8

example:

-3 x 8 = -18
-18 x 8= -108
so on so on
6 0
2 years ago
Write an eqaution in slope-intercwpt form for the line with slope -5 and y-intercept 9
DerKrebs [107]

Answer:

y = -5x + 9

Step-by-step explanation:

Slope-intercept form of an equation is:

y = mx + b

Since they gave you the slope and y-intercept, it is kind of a fill-in-the-blank problem. Nothing to calculate!

Fill in the slope for the m. Fill in the y-intercept for the b.

y = -5x + 9

6 0
2 years ago
-5(6v-w-1) <br> Distributive prot
krok68 [10]

Answer:

-30v + 5w + 5

Step-by-step explanation:

-5(6v - w - 1) =

Multiply -5 by each term inside the parentheses.

= -5 * 6v - (-5) * w - (-5) * (-1)

= -30v + 5w + 5

5 0
3 years ago
Can you compare any two unit rates ?
Veronika [31]
<span>https://www.youtube.com/watch?v=GjYL0-BlejI So, to answer your question yes.</span>
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you evaluate the expression below at x=6
    14·2 answers
  • 2 3/4 pound of veggie burgers for $8.80 what is the unit price per pound of veggie burgers
    8·1 answer
  • How do you solve "Six less than the quotient of a number and two equals fifteen".
    10·1 answer
  • The area of a rectangle is 4y + 10.
    10·1 answer
  • Evaluate each expression for the given values of the variables: |a+x|/2-|a-x|/2if a=−2; x=−6
    5·2 answers
  • How many dimes are in $1000? A) 100 B) 1,000 C) 10,000 D) 100,000 E) 1,000,000
    14·2 answers
  • Ray is planning to open a video game store. He has developed the following expense breakdown for set-up and operation for the fi
    11·1 answer
  • Help pls asap I give brainliest
    9·2 answers
  • Choose the model that shows the correct answer to this problem: <br> PLS ANSWER WILL GIVE BRAINIEST
    6·1 answer
  • You and your best friend are both on the swim team. You want to beat your friend at the next swim meet so you
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!