I think it’s c but I could be wrong
Divide $435.15 by 9 = $48.35 unit price
4 years=48 months
A new car costs 25,000, but she will get 13,000 for her used car as long as she takes good car of it. If she takes good care of her used car and gets 13,000 for it, she will only need to save 12,000 total. We can divide 12,000 by 48 to find out how much Courtney should save minimum each month to afford her new car. 12,000/48=250
You can check to see if this is correct by multiplying 48*250=12,000. Paying 250 for each month of the 48 months will equal the $12,000 that Courtney needs.
Courtney needs to save at least $250 per month to afford her new car in 4 years.
I hope this helps :)
His cousin paid 4 per mile. You have to find the unit rate and you find that by dividing 12 by 3 which gives you 4.
Answer:
325 dollars
Step-by-step explanation:
find 10% of 39000 3900 then divide it by 12 months which is 325 every month