1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firdavs [7]
2 years ago
6

Answer for 5 stars answer and a heart with a comment. Please hurry!

Mathematics
1 answer:
klio [65]2 years ago
5 0

Answer:

Length of the person = 1.9 m

Step-by-step explanation:

Actual length of the lorry = 9.5 m

Length of the lorry as per scale = 10 cm

Scale factor used to get the actual length of the lorry = \frac{\text{Actual length}}{\text{Length on scale}}

                                                                                         = \frac{9.5}{10}

                                                                                         = 0.95 : 1

Let the actual length of the person = x meters

Length of the person as per scale = 2 cm

Scale factor used to get the length of person is same.

Therefore, relation between the actual length of the person and scale length will be,

\frac{x}{2}= \frac{0.95}{1}

x = 2 × 0.95

x = 1.9 meters

You might be interested in
Usually I get this but I checked my work and Im wrong I need help fast
amm1812
Sorry I don't know the answer
6 0
3 years ago
What is the combined perimeter of these two rectangles 4x+5 and 2x+7 and 3x+14 and 3x
Marysya12 [62]

<u><em>Answer:</em></u>

The combined perimeter is 24x + 52 units

<u><em>Explanation:</em></u>

<u>1- Let's get the perimeter of the first rectangle:</u>

The dimensions of the first rectangle are 4x+5 and 2x+7 units

Perimeter of rectangle = 2(length + width)

Perimeter of first rectangle = 2 (4x+5+2x+7)

Perimeter of first rectangle = 2 (6x + 12)

Perimeter of first rectangle = <u>12x + 24 units</u>

<u>2- Let's get the perimeter of the second rectangle:</u>

The dimensions of the second rectangle are 3x+14 and 3x units

Perimeter of rectangle = 2(length + width)

Perimeter of second rectangle = 2 (3x+14+3x)

Perimeter of second rectangle = 2 (6x + 14)

Perimeter of second rectangle = <u>12x + 28 units</u>

<u>3- Finally, let's get the combined perimeter:</u>

Combined perimeter will be the <u>summation</u> of the two perimeters

Combined perimeter = 12x + 24 + 12x + 28

Combined perimeter = <u>24x + 52 units</u>

Hope this helps :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Really need help geometry triangle similarity theorems
Mandarinka [93]
Its the second one  B hope it helps

8 0
3 years ago
Clark left for school at seven fourty three am he got to school thirty six minutes later what time did he get to school
Finger [1]
Between 7:43 and 8 there is seventeen minutes. 36-17=19 so he got to school at 8:19
8 0
3 years ago
Javier is buying steak for his upcoming birthday party. The Flat-iron is $5.60 per pound. The T-Bone sells for $5.44 a pound whi
Marrrta [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide each of these prices by 16 because we can't have the cost per pound and divide by 1 pound when we want the price per ounce. There are 16 ounces in 1 pound.

For the flat-iron, the cost per ounce is 5.60/16 = 35 cents per ounce.

For the T-bone, the cost per ounce is 5.44/16 = 34 cents per ounce.

For the Strip, the cost per ounce is 4.48/16 = 28 cents per ounce.

For the Porterhouse, the cost per ounce is 4.96/16 = 31 cents per ounce.

It appears that the one that costs 34 cents per ounce is the T-Bone.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 30 points if you answer this question and please show work !
    8·1 answer
  • yuan bought dried beans for an art project. if the beans cost $0.60 per pound, how many pounds of beans did he buy for $18.60
    6·1 answer
  • Which best describes the error in Laura’s work
    9·1 answer
  • Y=–3x + 6 y=9
    10·1 answer
  • Mikayla opens a savings account with a principal balance of $3,000. After 5 years, she earns $450 in interest. Using the equatio
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME I HATE MATH.
    5·1 answer
  • Need help ASAP please
    11·1 answer
  • C) If a pen and a pencil cost £1.10 for both and the pen
    13·1 answer
  • As I was planting my sunflowers, I had to use 2 different sized flower pots. Now, some are very tall and others are not! Why wou
    10·2 answers
  • 18. What is the<br> scale factor?<br> 4cm 16cm
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!