1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juliette [100K]
3 years ago
15

The library at school is organized by fiction and non-fiction books. There are 3 non-fiction books for every 7 fiction books. Ho

w many total books are there if the library has 240 non-fiction books?
Mathematics
1 answer:
sweet [91]3 years ago
7 0

Answer:

Total = 800 books

Step-by-step explanation:

It is given that,

In a library, there are 3 non-fiction books for every 7 fiction books. It means that the ratio of non-fiction books to the fiction books is 3:7.

There if the library has 240 non-fiction books.

Let non fiction books are 3x and fiction books are 7x.

ATQ,

3x=240

x=80

Fiction books = 7x = 7(80) = 560

Total no of books = fiction books + non-fiction books

= 240 + 560

=800

Hence, the total no of books are 800.

You might be interested in
Round to the nearest hundredth
Snezhnost [94]

Answer: 0.14

Step-by-step explanation:

5 / (25+5+5)

8 0
3 years ago
The equation y+6=1/3(x-9) is written in point- slope form. What is the equation written in slope-intercept form?
kvv77 [185]

Your answer would be option three,  y = 1/3 x -9 :)

6 0
3 years ago
The cost of 4 notebooks and 3 pens is $14.50. The cost of 5 notebooks and 6 pens is $21.50. Part A: What is the cost of each ite
White raven [17]

Answer:

notebook: $2.5

pen: $1.5

part B, he can buy 3 pens

Step-by-step explanation:

A

let the cost of notebook be n, cost of pen be p

1. 4n + 3p = 14.5

2. 5n + 6p = 21.5

by 1, you can get 3p = 14.5 - 4n, put it into 2

5n + 2(14.5 - 4n) = 21.5

5n + 29 - 8n = 21.5

3n = 29 - 21.5 = 7.5

n = 2.5

put n = 2.5 into 1

4(2.5) + 3p = 14.5

3p = 4.5

p = 1.5

B

Waseem buy 3 notebooks for each pen, let number of pen be m, then the number of notebook will be 3m

m(2.5) + 3m(1.5) < 27

2.5m + 4.5m = 7m < 27

m < 27/7

maximum integer value for m = 3

6 0
2 years ago
A store charges $56 for 5 pounds of crab meat. What is the unit price per pound of crab meat?
jeka57 [31]
The unit price is 11.2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How to convert 1,025 to expanded notation?
xxTIMURxx [149]

Answer:

1025 = 1000 x 1  + 100 x 0 + 10 x 2 + 5

Step-by-step explanation:

1025 = 1000 x 1  + 100 x 0 + 10 x 2 + 5

3 0
3 years ago
Other questions:
  • At smith mountain lake boat rentals, it costs $25 per hour to rent a pontoon boat, plus a one-time charge for cleaning. The Beng
    12·1 answer
  • HELP ME PLEASE !!! I NEED IT
    8·1 answer
  • Tara read 4 5/8 pages of the arts section in the newspaper. She read 3 7/8 pages of the sports section. How many more pages of t
    11·1 answer
  • Point M is the midpoint of segment AB. If AM = 50 – 3x and MB = –20 + 4x, find the value of AM
    11·2 answers
  • Will mark brainliest, please answer correctly!!!
    6·1 answer
  • Your cell phone plan allows you to send up to 200 text messages per month for $5. Write an inequality to represent the number of
    9·2 answers
  • The first term of an arithmetic sequence is -3 and the 15th term is 53. What is the common difference of the sequence?
    6·1 answer
  • Question 3 please help me For final exam
    15·2 answers
  • The points (2, 3) and (3, 6) fall on a particular line. What is its equation in slope-intercept
    14·1 answer
  • *PLEASE HELP*
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!