Answer:
<em>The baker bought 8 apples and 4 bananas</em>
Step-by-step explanation:
<u>System of Equations</u>
Let's call:
a = pounds of apples
b = pounds of bananas
The baker bought a total of 12 pounds of apples and bananas, thus:
a + b = 12 [1]
Apple cost $0.75 per pound and each pound of bananas cost $1.05 per pound. Thus the total cost is 0.75a + 1.05b. We know he spent a total of $10.20, thus
0.75a + 1.05b = 10.20 [2]
Solving [1] for a:
a = 12 - b [3]
Substituting in [2]:
0.75(12 - b) + 1.05b = 10.20
Operating
9 - 0.75b + 1.05b = 10.20
Simplifying:
0.30b = 10.20 - 9 = 1.20
Dividing by 0.30:
b = 1.20/0.30
b = 4
From [3]:
a = 12 - 4 = 8
a = 8
The baker bought 8 apples and 4 bananas
Answer:
6
Step-by-step explanation:
you first divide 81 by 18 and get 4.5, that is the number of children per adult.
next you'll divide 27 by 4.5 and 6.
that's the answer.
Answer:
The numbers that 430 is divisible by are 1, 2, 5, 10, 43, 86, 215, and 430.
Answer:

Step-by-step explanation:
The given triangle is a 45°-45°-90° triangle. Use the following rule:

The length of the legs is 4. Insert this value into the equation:

Simplify:

:Done
I would go with A as it seems the most logical answer