Answer:
Company B is the better deal. Diego will save $31.5.
Step-by-step explanation:
First, find the area of the rectangle: 45*30=1350 sq.ft.
Next, find out how much it will cost for Company A: $3.9 for 2 x 5 ft (10 sq.ft)
Divide 1350 by 10 to see how many of their sod rolls will fit into his yard=135.
Multiply $3.9 by 135=526.5$
Do the same with Company B: $150 for 450 sq.ft plus $45 delivery.
Dived 1350 by 450 to see how many rolls= 3
Multiply $150 by 3= $450, then add $45= $495
Subtract Company B's $495 from Company A's $526.5= $31.5 <-how much Diego saved.
Answer: 2200 yards
Step-by-step explanation:
First find the unit rate, 660/3 = 220
So, Owen can jog 220 yards in one minute.
220 times 10 to find how much Owen can jog in 10 minutes.
220*10 = 2200.
Answer:
y = (2/9)(x + 1)² + 2
Step-by-step explanation:
y = a(x - (-1))² + 2
y = a(x + 1)² + 2
4 = a(2 + 1)² + 2
4 = 9a + 2
9a = 2
a = 2/9
y = (2/9)(x + 1)² + 2
Answer:
Step-by-step explanation:
2x - 13 - 8x + 5 ≥ -7
-6x - 8 ≥ -7
-6x ≥ 1
x ≤ -1/6