1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sav [38]
2 years ago
12

Please help me choose the correct answer to find the answer

Mathematics
1 answer:
Naddika [18.5K]2 years ago
6 0

Answer:

y = -3x + 12

Step-by-step explanation:

6x + 2y = 24 *subtract 6x from both sides*

2y = -6x + 24 * divide both sides by 2*

y = -3x + 12

You might be interested in
A dance club has 51 members and 30 of them are college students. Also, 22 of the club members are female and 10 of these females
Readme [11.4K]
There are 41 college students
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help is it A B C or D
nata0808 [166]
C because you have to think a bout how to get from y to x

3 0
3 years ago
Which expression gives the value of x?
melisa1 [442]
15 gggggggggggggggggggggg
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
at a hardware store, 5 gallons of paint and 5 paintbrushes cost $120, while 2 gallons of paint and 6 paintbrushes cost $64. Find
Katyanochek1 [597]
Well the answer is 9 for 1 paintbrush
7 0
2 years ago
Can someone explain this to me?
Deffense [45]

Answer:

200

Step-by-step explanation:

So its basically you multiply the length by the width which is 15 times 5 which is 75 then you multiply 75 times 4 which is 200 so the answer is 200.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • don't know how to do this kind of math anymore so if someone could me it would be really great 2.54 x .12000 =
    7·1 answer
  • Determine the end behavior of P(x) -3x^4+5x^3+4x -7
    14·2 answers
  • Twice n is greater than or equal to 48
    12·1 answer
  • F(x)= x^2-72x+420/x^2-23x-210, find y intercept
    13·1 answer
  • The line plot shows the weights of packages of meat available at a grocery store. The 3 lightest packages cost $4.40 per pound.
    13·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL LITERALLY CASHAPP YOU IF YOU CAN ANSWER THIS CORRECTLY THIS IS NOT A JOKE
    13·1 answer
  • Can someone literally cash app me a dollar at $AlphaDawggg it will really make my day
    12·1 answer
  • Which of the following properties of equalities can’t be used when solving 3x+6=10-x
    7·2 answers
  • The sum of two numbers is 65 and the difference of those two numbers is -18
    6·1 answer
  • Kasha has a spinner divided into 8 equal sections that are labeled 1 though 8. She wants to compare the theoretical probability
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!