Answer: $53
Step-by-step explanation:
17+ .09m = 9 + .11m
8 = .02m
m = 8/.02= 400 minutes for the two plans to cost the same
9+.11(400) = 9+ 44 = $53 when they cost the same
17+.09(400) = 17 +36 = $53
Please mark brainliest if it helped :)
Answer:
300,000
Step-by-step explanation:
Answer:

Step-by-step explanation:
Let the numbers be 
Such that:

Make z the subject

For their product to be maximum, we have:

Substitute
in 

Open bracket

Differentiate w.r.t x and y


Since the products are maximum, then 
For 

Factorize:

Split

Make y the subject

For 

---------------------------------------------------
Substitute y = 0


Factorize



---------------------------------------------------
Substitute 



Re-arrange


Factor x out

Divide through by x



Recall that: 


Take LCM


Recall that:


Take LCM


Hence, the numbers are:

Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².